Prije 135 godina, 9. studenoga 1880., u 7 sati, 3 minute i 3 sekunde, Zagreb je pogodio potres, danas poznat kao Veliki potres, u kojemu je dvoje ljudi poginulo, a gotovo sve građevine bile su oštećene – podsjeća u priopćenju gradski Ureda za upravljanje u hitnim situacijama, objavljenom u povodu godišnjice potresa.
Procjenjuje se da je intenzitet potresa bio VIII stupnjeva Mercalli-Cancani-Siebergove ljestvice, a magnituda 6,3 stupnja po Richteru s epicentrom na području Medvednice. Potres je bio takve jačine da se osjetio u Vukovaru i Dubrovniku.
Skoro sve građevine bile su oštećene
U Zagrebu je tada živjelo oko 30.000 stanovnika, a bilo je 2.483 stambenih i 1.187 gospodarskih zgrada. Gotovo sve građevine u gradu su bile oštećene, dok je 12,6 posto zgrada bilo teško oštećeno. Poginulo je dvoje ljudi, a 29 ih je ozlijeđeno.
Velike štete pretrpjela je zagrebačka katedrala te je bila potrebna temeljita obnova. Potres je srušio svodove u katedrali i oltare, probio pod (vidi sliku!), oštetio grobnice i zvonik. Obnova je završena 1906., a vodio ju je Hermann Bolle. I svi ostali sakralni objekti u gradu bili su oštećeni.
Nakon Velikog potresa – velika obnova
Nakon potresa pokrenuta je velika obnova grada. Uz obnovljenju katedralu, Zagreb je dobio i brojne nove palače, parkove i fontane. Sa Zagrepčanima se solidarizirala cijela Europa, prikupljajući novčanu pomoć za unesrećene i obnovu grada.
U gradskom uredu kažu kako suvremena znanost još uvijek ne može predvidjeti kada će se potres dogoditi, ali se zna najveća moguća magnituda za određeno područje.
IZVOR: net.hr