Početna Kaštela Jesu li Kaštela i Hrvatska legitimno djelići „EU-slagalice“?

Jesu li Kaštela i Hrvatska legitimno djelići „EU-slagalice“?

280
UDIO
Jučerašnji izborni dan obilježen je još jednom u nizu niskih izlaznosti na izbore za Europski parlament na razini cijele Republike Hrvatske – 21,34 %. Tako je već na prvim izborima za EU parlament 2013. sudjelovalo tek 20,84 % birača, idućim 2014. godine – 25,24 %, dok se 2019. izlaznost povećala na 29,85 %, što opet predstavlja manje od trećine biračkog tijela. Stoga se opravdano postavlja pitanje koji je razlog tako kontinuirano niske zainteresiranosti hrvatskih državljana?
Udio biračkog tijela Republike Hrvatske koji se na referendumu 2012. godine izjasnio ZA priključenje Europskoj Uniji (crveno) – 31,51 % od ukupnog biračkog tijela (tj. 66,27 % od broja birača koji su pristupili referendumu); Udio 12 zastupnika koji se iz Republike Hrvatske biraju u parlament EU (crveno) – 1,7 % u odnosu na udio zastupnika iz Savezne Republike Njemačke (sivo) – 13,62 %, koja sukladno najvećoj naseljenosti bira i najviše EU-parlamentaraca u odnosu na ostale zemlje članice (96 zastupnika)

Usporedba ishoda dvaju referenduma novije hrvatske povijesti: 2012. – za priključenje Republike Hrvatske EU (na kojem je manje od trećine ukupnog biračkog tijela bilo ZA) i 1991. – za Republiku Hrvatsku kao suverenu i samostalnu državu (na kojem je ZA bilo više od tri četvrtine ukupnog biračkog tijela – tj.  77,91 %)
Ukoliko pogledamo rezultate referenduma za priključenje Republike Hrvatske Europskoj Uniji, koji je održan 22. siječnja 2012., uočit ćemo također nisku izlaznost – od 47,55 %, a u okviru koje se potvrdno izjasnilo 66,27 %, odnosno, od ukupnog broja birača izričito pozitivan stav prema članstvu Hrvatske u EU (iskazan na referendumu!) imalo je tek 31,51 %, dakle „debela manjina“ političkih Hrvata. Upravo podatak kako je manje od trećine biračkog tijela 2012. godine izričito bilo za priključenje Hrvatske EU odnose stavlja u pravu perspektivu!
Dok Republika Hrvatska trenutno bira 12 zastupnika EU-parlamenta (koji broji ukupno 705 zastupnika), površina njenog teritorija iznosi 1,34 % današnjeg teritorija Europske Unije, dok je udio stanovništva Hrvatske u odnosu na stanovništvo cijele EU samo 0,87 %; Prve članice prethodnice EU tj. Europske zajednice za ugljen i čelik bile su: Savezna Republika Njemačka (Zapadna Njemačka), Francuska, Belgija, Nizozemska, Luksemburg i Italija (sivo)

Naime, teško je očekivati pristojnu zainteresiranost hrvatskih birača za pristupanjem izborima za EU parlament, kada se i za samo priključenje toj istoj EU prije dvanaest godina izjasnilo manje od jedne trećine hrvatskih birača – i to na referendumu kojem je pristupilo čak manje od polovice državljana s pravom glasa. Prema tome, može se zaključiti – prema rezultatima referenduma, kao i susljednih izbora za EU parlament, kako je legitimitet uključenosti Republike Hrvatske u EU vrlo upitan!

Najnižu izlaznost na referendume o priključenju EU u odnosu na sve postkomunističke države ostvarila je upravo Republika Hrvatska početkom 2012. godine (D. Širinić: „Predreferendumska istraživanja i rezultati referenduma“, 2012.); Zastava Europske Unije i aktualne zastave europskih država Bosne i Hercegovine te Kosova koje su nastale krajem 20./početkom 21. st. djelomično prema uzoru na zastavu EU, a koje trenutno nisu članice Unije

Slične podatke kao na razini Hrvatske uočavamo i u samim Kaštelima, s tim da je postotak Kaštelana koji su 2012. godine izabrali priključenje EU bio još manji od prosjeka Hrvatske – 56,43 %, a izlaznost opet manja (43,43%). Dakle, za Kaštela u Europskoj Uniji izričito se izjasnila tek četvrtina punoljetnih Kaštelanki i Kaštelana, dok je na izborima za EU parlament 2013. sudjelovalo oko 15 %, 2014. – oko 22 %, a 2019. – oko 23 % kaštelanskih birača, što je također manje od hrvatskog prosjeka!

Video isječak koji animirano prikazuje širenje europske državne asocijacije koja je od 1993. godine poznata pod nazivom Europska Unija (1952. – Europska zajednica za ugljen i čelik, 1958. – Europska ekonomska zajednica): kontinuirani proces proširenja zaustavljen je 2020. godine BREXITOM – tj. napuštanjem Ujedinjenog Kraljevstva

 

Mate Božić je autor i povjesničar: sudjelovao u pokretanju filozofsko-teološkog časopisa „Odraz“ i historiografskog časopisa „Pleter“, kao i Udruge studenata povijesti „Toma Arhiđakon“. Član Hrvatskog grboslovnog i zastavoslovnog društva te Hrvatskog filozofskog društva. Koordinator je projekta arheološkog turizma „Regnum Croatorum“ te (ko)autor sveučilišnog udžbenika iz heraldike, niza znanstvenih studija i članaka historiografsko-heraldičke tematike objavljivanih u zbornicima, magazinima i časopisima te kolumni web-portala, uključujući i Kastela.com