Ministar financija Boris Lalovac sudjelovao je na panel diskusiji ‘Aktualna porezna politika i reforma’ i tom prilikom komentirao najavljene porezne reforme, ali medijske napise o ukidanju olakšica na reinvestiranu dobit.
“Poruka Europske komisije Hrvatskoj je jasna; ‘Vi ste akumulirali vaše neravnoteže u doba prosperiteta, od 2003. do 2008. Budimo realni, svjetska financijska kriza nema veze s ovim što gledamo u Hrvatskoj. U svjetskoj krizi su se bankari na Wall Streetu zaigrali, u Hrvatskoj su se zaigrali neki drugi”, poručio je Lalovac, piše RTL.
“Kada vidite da je građevinski sektor činio čak 60% svih hrvatskih investicija, a sve to na javni dug, onda je to prava slika problema hrvatskog gospodarstva. Realna slika hrvatske ekonomije je 80 posto javnog duga i deficit od 5,8 posto”, kaže Lalovac.
Najavio nove rezove
Ministar je najavio rezanje vanjskih troškova i dubinsko snimanje rashoda.
“Ova posljednja godina je najveći izazov za Vladu, a koja god dođe buduća vlada, morat će snažno rezati troškove, rashode proračuna. U analizama koje sam osobno radio vidio sam da je jedan od instrumenata kapitaliziranost poduzeća. Equity u poduzećima je bio 51 do 52 posto. Prije 10 godina je bilo kapitala, a danas se taj kapital nalazi na ispod 30 posto. Ukoliko iz svega maknete velika poduzeća i javne firme i u malim firmama gledate kapitaliziranost, ona je 18 do 19 posto”, rekao je ministar.
Neće ukinuti olakšice na reinvestiranu dobit
Lalovac je napomenuo i da se suprotno nekim medijskim natpisima neće ukinuti olakšice na reinvestiranu dobit.
”Nastojat ću i u 2015. godini mijenjati sustav poreza na dohodak. Budimo iskreni, dosad su tu najviše plaćali mladi, visokoobrazovani, srednji sloj, to moramo mijenjati. Baš zbog vas mladih, da vas poduzetnici mogu zaposliti, a ne da za to budu kažnjeni. Da vam mogu dati plaću od 7, 8, 9 tisuća kuna”, rekao je Lalovac.
Ministar je najavio i poreznu reformu, čiji cilj je spustiti cijenu rada, odnosno smanjiti poslodavcima davanja na plaće.
Osvrnuo se i na uvođenje poreza na štednju.
”Jedan dio tereta moraju platiti oni koji imaju malo više. Ako od kamata imaju godišnje 45 tisuća novih prihoda, hoće li im biti previše pet tisuća da im uzme država od poreza? Ja mislim da neće”, rekao je Lalovac.
Ministar financija je napomenuo i kako više nema isprika za nepovlačenje novaca iz europskih fondova.
IZVOR: Danas.hr/ RTL