STIGAO nam je prvi val ljetnih vrućina, sugerira vremenska prognoza DHMZ-a. Čitav ovaj tjedan temperature u unutrašnojsti Hrvatske kretat će se oko 30 stupnjeva Celzijusa, a na obali će biti još toplije.
Sutra će u cijeloj zemlji biti pretežno sunčano, a sredinom dana i poslijepodne su mogući lokalni pljuskovi u Slavoniji i Baranji, kao i u gorskim krajevima, te u unutrašnjosti Istre. Najniža jutarnja temperatura iznosti će između 14 i 19 Celzijusa, u gorju malo niža, a na Jadranu od 18 do 22 stupnjeva. Najviša dnevna uglavnom će se kretati između 27 i 32 stupnjeva.
Slične nas temperature, uz pretežo sunčano vrijeme, očekuju i do kraja tjedna. U Zagrebu će najtoplije biti u nedjelju, kada će se temperatura kretati između 17 i 30 stupnjeva. Na Jadranu će posebno vruće biti u petak, kada se u Splitu očekuju temperature između 21 i 31 stupnjeva Celzijusa.
Vakula najavio vruće ljeto
“Prognoza za ovaj tjedan je sigurna – pripremite se na vrlo tople, uglavnom čak i vruće dane, uz koje ćemo u većini Hrvatske, osobito kontinentalne, već u prvoj polovici mjeseca nadmašiti prosječan lipanjski broj vrućih dana. Neki od njih će možda zaslužiti i upozorenje na toplinske valove koji mogu djelovati na zdravlje”, upozorio je jučer HRT-ov meteorolog Zoran Vaukula, koji je najavio i vrlo vruće ljeto:
“Prognoze, i najnovije, za sljedećih šest mjeseci prilično su jedinstvene u vrlo velikoj vjerojatnosti nastavka iznadprosječne topline, posebice za razdoblje lipanj – kolovoz, za koje je i DHMZ dao službenu prognozu, a sve je vjerojatnije i kako će i jesen bili relativno topla, iako uz očekivano manje pozitivno odstupanje od prosječne srednje sezonske temperature zraka. Stoga se već sada može reći kako će ova godina vrlo vjerojatno biti još jedna u nizu iznadprosječno toplih, možda i među najtoplijima u povijesti mjerenja. Uostalom, srednja temperatura zraka prvih pet mjeseci u mnogim je mjestima samo malo niža od one prošle godine, koja je bila većinom rekordna”.
Umirovljenike se poziva na oprez
Preporučene mjere zaštite zdravlja za starije osobe kod visokih temperatura zraka iznad 30 stupnjeva Celzija je da se ne smiju izlagati suncu između 10 i 17 sati, poglavito srčani bolesnici i oboljeli od šećerne bolesti, odnosno da nužno moraju zaštiti glavu šeširom, maramom ili kapom.
Nužno je dnevno uzimanje do 2 litre tekućine, kao 8 čaša negazirane vode bilo u obliku juha, variva ili čajeva te izbjegavati pržena, pohana, slatka i jako zasoljena te začinjena jela, uzimajući puno sezonskog voća i povrća, pridržavajući se pri tome osnovnih pravila primjene prehrane u starijih osoba. Osim pridržavanja uputa o liječenju i kontrolnih uputa liječnika o uzimanju lijekova nužna je učestalija kontrola krvnog tlaka. To su samo neke od preporučenih mjera zaštite zdravlja za starije osobe pri visokim temperaturama, osobito za oboljele od kardiovaskularnih i drugih kroničnih bolesti koje su izradili Referentni centar Ministarstva zdravlja Hrvatske za zaštitu zdravlja starijih osoba, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. A. Štampar” i Povjerenstvo za provedbu akcijskog plana za ublažavanje posljedica toplinskog vala MZ te HDZGIG HLZ-a.
Apel obiteljima: pripazite na svoje starije
Upozoravaju kako su pojava glavobolje, mučnine, vrtoglavice i dehidracije, suhoće ustiju i kože, znak uzbune, osobito za bolesne i funkcionalno onesposobljene osobe te se bolesnik mora hitno javiti izabranom doktoru obiteljske medicine ili najbližoj hitnoj pomoći.
Preporučuju da članovi obitelji, prijatelji, susjedi, znanci, članovi udruga u skrbi za starije u vrijeme vrućih ljetnih mjeseci učestalije kontaktiraju stariju osobu, a u slučajevima njezine slabije funkcionalne sposobnosti čak i svakodnevno po nekoliko puta.
Važna tjelesna i psihička aktivnost
Starija osoba mora uvijek uza se imati osnovne podatke – ime i prezime, godina rođenja, adresa stanovanja i broj telefona kontakt osobe, kojoj se može obratiti u slučaju potrebe. Neophodno je održavati redovitu čistoću tijela starijeg čovjeka i njegovog okoliša te se strogo pridržavati uputa liječenja i kontroliranog uzimanja lijekova.
Za starije osobe je važna i tjelesna i psihička aktivnost, a osobito je korisno održavati naviku kretanja, isključivo u jutarnjim i večernjim satima u prirodi. Ako je kretanje otežano, nužno je redovito višesatno provjetravanje prostorija u kojoj starija osoba prebiva, preporučene su mjere zaštite zdravlja starijih osoba pri visokim temperaturama.
IZVOR: index.hr