Tijekom ožujka 2015. godine u dolini Neretve provedena je spektakularna akcija jakih policijskih snaga u kojoj je uhićena 21 osoba, a čak 19 su bili policajci. Odvajanje kukolja, kako je tada komentirano sa službenih mjesta unutar MUP-a, nastavljeno je USKOK-ovim optužnicama vezanim za taj slučaj. Jedna je međutim nakratko zapela – Županijski sud u Splitu je naime obustavio postupak protiv 44-godišnjeg policajca iz Metkovića.
Valjda su smatrali kako ipak nema potrebe za njegovim kaznenim progonom. A izgleda kako je u poslovičnu kašetu brokava 44-godišnjak upao slučajno. Dok su naime trajale tajne mjere nadzora nad brojnim službenicima MUP-a, policajac je pozvao kolegicu i ponudio joj zamjenu – ona će oprostiti prometni prekršaj već ispisan za jednog njegovog poznanika (navodno je u pitanju iznos kazne od 250 kuna, dakle već prepolovljena cifra koju je prekršitelj trebao platiti), a on će joj platiti ručak, odnosno marendu. Ta je ponuda ostala tonski zapisana pa je pokrenuta istraga protiv 44-godišnjaka, iako je možda sam prometni prekršaj bio nespretna izlika za poziv na ručak.
Tako su držali i odgovorni u policiji pa je 44-godišnjak zbog istog slučaja oslobođen u disciplinskom postupku, doznali smo od njegovog odvjetnika Vinka Ljubičića. Međutim, Vrhovni sud usvojio je žalbu predstavnika USKOK-a: optužnica protiv policajca je potvrđena, dakle po žalbi USKOK-a je postala pravomoćna te se sada ide pred sud gdje se tek treba dokazati krivnja.
Prisjetili smo se i slučaja rahmetli Mehe Avdibašića, samohranog oca četvero djece, koji je preminuo bizarnim nesretnim slučajem još 2009. godine kod Tuzle, BiH, nikad ne dočekavši početak suđenja, kamoli presudu. A i njega je gonio USKOK, jer je policajcima na granici dao posljednjih 70 kuna “za kafu”, ne želeći da mu pobjegne autobus prema rodnom kraju. Splitski sud je sve skupa ocijenio beznačajnim pa se o Mehi odlučivalo i na Vrhovnom sudu, gdje je pak odlučeno da je “djelo pogibeljno za širu društvenu zajednicu” i kako se Mehi mora suditi. Na koncu je otišao pred neki viši sud na kojem mu te kune za kavu neće predstavljati problem.
U slučaju policajca iz Metkovića situacija je ipak ozbiljna. Na USKOK-u naime naglašavaju kako kaznena djela mita imaju nultu toleranciju, pogotovo kada je u pitanju službena osoba. Fino je to vidjeti i čuti, no znajući opću situaciju u zemlji, ostaje dojam kako je “nulta tolerancija” pojam u kojem tolerancija ovisi o broju nula iza neke druge znamenke…
preuzeto sa dalmacijanews.hr