Bili su ovo teški tjedni za naše tijelo, izmrcvarili smo ga tisućama unešenih kalorija, koje moramo dotući ozbiljnim siječanjskim detoxom. Vrijeme je za zabranu prilaska masnom, slatkom, slanom, bijelom…
Voćni smoothie
Dan započnite s čašom tople vode promiješane s limunovim sokom. Nastavite s izblendanim voćem, ponajprije lužnate konzistencije gdje ubrajamo, primjerice, banane, limune, šipak, grejp, kruške, jabuke, mandarine. U tu smjesu ne ubacujte šećer, ni voćne sokove. Idealan bi bio smoothie od pola banane, naribane jabuke, malo đumbira, cimeta i, ako baš treba, pola žličice meda. Izblendati i popiti.
Zdravi doručak
Tijekom detoxa svakako bi bilo poželjno izbjegavati zaslađene, voćne i čokoladne pahuljice, pripravke na bazi brašna, posebice zobenog, raženog, rižinog, kukuruznog i pšeničnog. Zaboravite i na voćne pločice, krekerčiće, a o pecivima i krafnama da ne govorimo. Zdravi doručak bi se mogao pripremiti od nezaslađenog jogurta, najbolji bi bio onaj što se lako može napraviti kod kuće, u koji se može dodati neka od voćki što potpomaže stvaranju lužnate atmosfere. Može i samo nezaslađeni jogurt u kojeg ubacimo narančinu ili limunovu pupu izrezanu na kockice, ili njihov sok.
Salate
Zakiseljeno tijelo, rezultat prosinačkih prejedanja, moramo izbombardirati lužnatim namirnicama, a jedna od takvih je i artičoka. Ili šparoge. Salate su lako i brzo pripremljivo jelo, a u ovom razdoblju idealne bi bile na bazi kupusa, zelene salate, cikle, radiča, matovilca. I blitva te špinat su dobrodošli. Salatu ni slučajno ne dotjerujte kupovnim dressingom, ili majonezama, tijekom siječanjskog detoxa radije je pripremajte s limunovim sokom, zrncima šipka, malo maslinovog ulja, sa što manje soli. Ako ne možete bez mesa, onda u salatu dodajte kuhanu piletinu.
Juhe
Veliko DA svim povrtnim juhama, od tikve, brokule, tikvica, cvjetače, kupusa, kelja, mrkve, krumpira, korabe, ćimulica, poriluka. Princip je mahom isti, na malo maslinova ulja provrtiti češnjak, ubaciti povrće isjeckano na kockice, prvo najtvrđe pa prema mekšem, dodati vodu i kuhati dok posve ne omekša. Dodati malo petrusimula, začiniti, po želji izmiksati štapnim mikserom. Na neko vrijeme zaboraviti vrhnje za kuhanje. Svo ovo povrće, naravno, idealno bi bilo pripremiti i na lešo, skuhati kratko, začiniti, dodati malo maslinova ulja.
Mesno-riblji meni
Ljubiteljima mesa u ovom razdoblju preporučujemo piletinu ili puretinu, koju je najbolje baciti na malo maslinova ulja. Pohana, u senfu ili s nekim drugim umacima, zapečena s tjesteninom i sirom, zabranjena je na neko vrijeme. Vrijeme je i za ribu, recimo na lešo, ili samo brzo bačenu na malo maslinova ulja ili gradele. Ili u falši brudet, koji se lako može spremiti i od najobičnijih srdela.
Detox čajevi
Dvije litre vode dnevno, te čaj od mente, zeleni, od kadulje ili koprive, jedan su od postulata detoxa. Čajevi čiste izmrcvarenu jetru, omogućavaju i lakšu probavu te izbacuju nagomilane toksine.
Slatko
Ostatak kolača, a zasigurno ih je preostalo, ne bacajte, sve što nije na bazi krema (makovnjače, orahnjače, suhi kolačići) spremite u plastične posudice ili ih omotajte prozirnom folijom, pa s njima u duboko. Doći će oni na svoj red. A ako baš bez deserta ne možete, uzmite malo bajama, čips od jabuke ili celera, može i nekoliko pečenih kestena, ali samo pečenih. U najvećoj krizi pomoći će i žličica maslaca od kikirikija, iako je najbolja omanja žlica dobrog, starog meda.
izvor:SD