Početna Hrvatska POS-ovi stanovi neće se više moći iznajmljivati, ni turistima ni dugoročno

POS-ovi stanovi neće se više moći iznajmljivati, ni turistima ni dugoročno

1424
UDIO

Kako Zakon koji je na snagu stupio u srpnju ove godine ne bi ostao samo mrtvo slovo na papiru Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama odlučilo je obavijestiti svoje suvlasnike da je došao kraj iznajmljivanju i preprodaji stanova koji su prvenstveno bili namijenjeni onima koji nemaju riješeno stambeno pitanje.

Poticajna stanogradnja osmišljena je da uz državnu potporu do stanova dođu oni koji ih ne bi mogli kupiti po tržišnim cijenama.

Na žalost, kako je projekt POS-a napredovao svima je bilo jasno da te stanove u većini slučajeva kupuju građani koji su već odavno riješili svoju stambenu situaciju, a ovi stanovi im služe za turistički najam ili za iznajmljivanje podstanarima, kojima je da apsurdnost bude veća ti stanovi i bili namijenjeni.

Kako se to inače događa, većina kupaca POS stanova već je imala stanove u kućama svojih roditelja, ali koji nisu bili uknjiženi na njihova imena i upravo stoga su bili kreditno sposobni za kupnju stanova Poticane stanogradnje. Podstanar koji s četveročlanom obitelji plaća od 400 do 500 eura stan i još pri tome hrani obitelj nije bio u toj mogućnosti i stoga bi s liste vrlo brzo ispao.

Da se manipulira s POS-ovim stanovima svi su odavno znali, a već prošle godine vlasnici su pokazali da ih uopće nije sram, te su te iste stanove prenamijenjene u apartmane iznajmljivali po internetu.

Ministarstvo graditeljstva je reagiralo tek početkom ove godine kada je najavilo Zakon kojim bi se trebale regulirati obaveze kupaca POS- ovih stanova, a on je sredinom godine i usvojen. Sada je došlo vrijeme za ono što u našoj državi najteže ide, a to je njegova provedba. APN je objavom na svojim mrežnim stranicama pokazao da misli ozbiljno, pa se nitko ne može praviti da nije znao.

Dužnost je i obveza Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama (dalje: APN), kao provedbenog tijela i investitora, izvijestiti Vas o sljedećem:

Odredbom članka 28. stavak 1. Zakona određeno je da stan kupljen prema odredbama toga zakona, bez obzira na način plaćanja, kupac ne može otuđiti niti davati u najam u roku od deset godina od dana sklapanja ugovora o kupoprodaji. Prijelaznim i završnim odredbama Zakona određeno je da se zabrana otuđenja i davanja u najam primjenjuje i na ugovore o kupoprodaji stanova koji su sklopljeni prije stupanja na snagu predmetnog Zakona, a za koje od dana njihova sklapanja nije istekao rok od deset godina.

Iz navedenog slijedi da se zabrana raspolaganja nekretninom odnosi na sve ugovore o kupoprodaji sklopljene poslije 18. srpnja 2009. godine.

S tim u vezi, APN Vas ovim putem izvješćuje kako aktivno poduzima sve radnje radi pravilnog i na citiranom Zakonu utemeljenog upisa zabilježbe zabrane otuđenja ili davanja u najam nekretnina na koja se predmetni Zakon odnosi.

Slijedom navedenog, skrećemo Vam pozornost da dugoročni najam, kao i obavljanje turističke djelatnosti (dnevni najam, oglašavanje putem internetskih platformi), bez obzira na činjenicu uredno izdanog rješenja o kategorizaciji, predstavlja grubo kršenje kogentnih odredbi Zakona.

U tom smislu, APN će, utvrdi li da se stan koristi suprotno odredbama Zakona, odnosno da je sklopljen pravni posao radi otuđenja nekretnine, odnosno davanja u najam iste (a što podrazumijeva i aktivno obavljanje turističke djelatnosti), kredit proglasiti dospjelim u cijelosti, pristupiti prisilnoj naplati te o tome obavijestiti banku. U tome slučaju, kupac će biti dužan APN-u podmiriti razliku između ugovorene kupoprodajne cijene i tržišne vrijednosti stana u vrijeme sklapanja ugovora.

Posebno naglašavamo kako će, utvrđivanjem nastupa navedenih okolnosti, APN poduzeti pravne radnje radi proglašenja pravnog posla kojim se nekretnina otuđuje ili daje u najam, ništetnim.

Dakle, sve dok ne otplate rate i kamatu takvi stanovi se neće moći iznajmljivati ni prodavati. Kada stan bude otplaćen, vlasnik će njime moći raspolagati po volji, budući da je od tada riječ o punom privatnom vlasništvu, koje štiti Ustav. Ustavna zaštita vlasništva priječi i da se nove zakonske odredbe primijene na ugovore koji su već sklopljeni, tako da se zabrane neće odnositi na one koji su stan već kupili u sklopu tog programa. Oni, dakle, s POS-ovim stanovima i dalje mogu činiti što žele, no u Ministarstvu najavljuju da će svi novi ugovori, bez obzira na to što planirani zakon još nije donesen, sadržavati klauzule po kojima se takvi stanovi neće smjeti prodavati niti davati u najam.

Inače, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, POS-ovi stanovi jeftiniji su za 3717 kuna nego stanovi na tržištu. Prosječna cijena POS-ovih kvadrata u prvoj polovici 2018. bila je 7584 kune, a ostalih stanova na tržištu 11.301 kunu

APN u slijedeće dvije godine namjerava sagraditi 1.000 novih POS-ovih stanova , a oni koji ih namjeravaju kupiti za preprodaju ili najam dva puta će razmisliti o tome.