Fiskalna godina u SAD-u završava 30. rujna. Datum je to važan i za Hrvatsku: do tada treba ispuniti jedan od preostalih kriterija za ulazak u klub država kojima za turističke i poslovne posjete Americi ne trebaju vize. Broj odbijenica mora pasti ispod tri posto. U hrvatskom veleposlanstvu u Washingtonu procjenjuju da ima razloga za optimizam.
– Nastala je jedna praktična i politička masa koja je dovela do situacije da smo, ja vjerujem, neposredno pred jednom takvom odlukom američke administracije. Naravno ta odluka je na američkoj administraciji da rezultate objavi i da odluku donese, kaže hrvatski veleposlanik u SAD-u Pjer Šimunović.
U State Departmentu kažu kako surađuju s hrvatskom Vladom koja radi na ispunjenju svih kriterija programa Visa Waiver.
– Postoji niz zahtjeva za razmjenu informacija, tehničkih i sigurnosnih zahtjeva na kojima je Hrvatska postigla znatan napredak protekle godine. Američka vlada ostaje predan partner Hrvatske u napredovanju prema Programu izuzeća od viza, poručuju iz State Departmenta.
Zagreb je s Washingtonom potpisao važne protokole o sigurnosnoj i pravnoj suradnji, a po uzoru na „poljski model” na podnošenje zahtjeva za vize – poticani su putnici koji pouzdano ispunjavaju uvjete za posjet Americi. Angažirala se i američka diplomacija.
– Nedvojbeno je postojala i određena sklonost i prepoznavanje Hrvatske kao zemlje koja je sigurna i čiji građani ne predstavljaju niti imigracijsku niti bilo kakvu drugu prijetnju, dodaje veleposlanik Pjer Šimunović.
U međuvremenu, pomak i na drugom preostalom otvorenom pitanju između dviju država. Potkraj tjedna u američko Ministarstvo financija stigao je prvi odgovor Hrvatske na američki prijedlog sporazuma o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Iako pregovori o tom sporazumu traju između 12 i 18 mjeseci, a potvrđuje ga Senat, američki Hrvati ocjenjuju to velikim pomakom.
Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja i Hrvati u SAD-u
– Sporazum o dvostrukom oporezivanju bio bi velika povlastica za američke Hrvate koji žele otići u mirovinu u Hrvatskoj i za američke tvrtke koje žele ulagati u Hrvatskoj. To bi zaista unaprijedilo odnose i donijelo porezne olakšice, naglašava predsjednik Nacionalne federacije američkih Hrvata Steve Rukavina.
Dva konkretna pitanja bit će tema sastanka u Dubrovniku, a ako je Hrvatska ispunila uvjete za ukidanje viza za SAD, tu bi vijest u Dubrovniku mogao objaviti američki državni tajnik Pompeo.
izvor: vijesti.hrt.hr