Početna Hrvatska Petarde i dalje ozljeđuju: Policija najavljuje strože kontrole i apelira na roditelje

Petarde i dalje ozljeđuju: Policija najavljuje strože kontrole i apelira na roditelje

127
UDIO
Foto: Pixabay

Prosinac je za neke nezamisliv bez uporabe pirotehnike, no njezina je prodaja zakonom zabranjena do 15. prosinca, a upotreba do 27. Mnogi se toga ne pridržavaju, pa osim što se pirotehnikom koriste, i kupuju je ilegalno. Policija građane poziva da se suzdrže od korištenja te najavljuje kontrole.

– Stanje je, možemo reći, povoljno. Već godinama se ne pamte smrtni slučajevi, a petardi je sve manje, ali prošle zime povećao se broj ozlijeđenih. Bilo ih je 19, a od toga troje – teško. Moramo napomenuti da su gotovo dvije trećine ozlijeđenih djeca, rekao je prilikom javljanja iz Zagreba novinar HRT-a Boris Kanazir.

Pirotehnika koja ima veću količinu punjenja je mnogo opasnija, pogotovo ona ilegalna i ona koja se ne upotrebljava prema uputama, primjerice “topovski udar” – objasnio je Tomislav Vukoja, voditelj Protueksplozijske službe Ravnateljstva policije.

– Djeca pirotehniku nabavljaju iz EU-a, a većina kupnje ide putem interneta. Mi smo u suradnji s Ravnateljstvom civilne zaštite uputili apel dostavljačima da jave policiji ako posumnjaju da je u paketima pirotehnika, rekao je.

– Od 15. prosinca je dopuštena prodaja pirotehnike II. i III. kategorije, ali osobama starijima od 18 godina. Radi se većinom o vatrometima. Naglašavam da su petarde zabranjene gotovo četiri godine unazad, dodao je.

Zakonska prodaja još nije ni počela, a petarde već odjekuju.

Jedno je dijete u prosincu i stradalo.

– To je jedna tipična žrtva, osnovnoškolac koji je uzeo u ruke odbačenu pirotehničku spravu, ona mu je eksplodirala u rukama, uzrokovala prijelome na prstima, opekline i teško oštećenje oka, objasnio je specijalist dječje kirurgije Zoran Barčot.

Opekline i otrgnuća najčešće su ozljede od pirotehničkih sredstava, koja ne samo da se još ne smiju upotrebljavati, nego se ne bi smjela ni prodavati.

Dok su legalne trgovine zatvorene do 15. prosinca, ilegalni trgovci trljaju ruke. Iz Pirotehničke udruge poručuju, prodaja petardi prije njihove zabrane činila je 40% prodaje cjelokupne pirotehnike, bilo je teško očekivati da će se zabranom iskorijeniti.

– Mi se trenutačno nalazimo pod invazijom ilegalnih web-shopova koji prodaju pirohteniku, najčešće iz Češke i Poljske, istaknuo je Tihomir Sokolić, tajnik Pirotehničke udruge.

Apel policije: Roditelji prekršajno odgovorni

I zato policija apelira na dostavljačke službe – u slučaju primitka pošiljaka s eksplozivnim tvarima dužni su o tome obavijestiti inspekcijske službe, ali i carinu.

– Možemo zamisliti situaciju da dođe do ozljede ili oštećenja tuđe imovine, tada policija mora postupati u zakonskom smislu – kriminalističkim istraživanjima. S druge strane, mora nastupati, jer je pirotehnika korištena na neovlašteni, neodgovarajući i nestručan način, upozorio je Davor Tor, voditelj Službe prevencije PU zagrebačke.

Iz pirotehničke udruge pak građanima savjetuju da kupuju na zakonit način, u trgovinama.

– Prvo i osnovno oni dobivaju sigurnost jer naši svi proizvodi koji su stavljeni na tržište gore se nalazi uputa za korištenje, što je najbitnija stvar – da se niti jedno pirotehničko sredstvo ne drži u ruci prilikom paljenja, odnosno uporabe, izuzev prskalice, sva pirotehnička sredstava se moraju postavit i prilikom zapaljenja se morate odmaknuti od iste, dodao je Sokolić.

Roditelji koji djeci mlađoj od 14 godina omoguće uporabu pirotehničkih sredstava prekršajno su odgovorni, a kazna je do 390 eura.

izvor: dalmacijanews.hr