Početna Hrvatska PROFILI CJELOŽIVOTNIH POLITIČARA: ZORAN MILANOVIĆ

PROFILI CJELOŽIVOTNIH POLITIČARA: ZORAN MILANOVIĆ

108
UDIO

Lokalno, nacionalno, globalno

PROFILI CJELOŽIVOTNIH POLITIČARA: ZORAN MILANOVIĆ

Zašto Milanović (ne) zaslužuje drugi mandat

Kad ti to što govoriš protiv HDZ-a postane jedina kvalifikacija

Zoran Milanović je dugo u samom vrhu hrvatske politike, s izuzetkom onih 5 godina poduzetništva, što je misterija  – nitko ne zna zapravo kakav je i koliko uspješan Milanović bio kao konzultant. Svakako, kad završi svoj izvjesni drugi predsjednički mandat, imat će već gotovo 65 godina i uvjete za mirovinu. Tempirano taman da cijeli život provede u politici.

Za njega kažu da je bio najgori premijer, iako je pitanje koliko možeš napraviti nakon što je Sanader opustošio Hrvatsku za cijeli jedan državni proračun. Zanimljivo je da je Milanović u samom vrhu hrvatske politike iako je imao više poraza nego pobjeda: poražen je od Sanadera prvi put, sa Karamarkom je bio izjednačen, i još dvaput od Plenkovića.

Može za predsjednika, ali nikako za premijera

Na parlamentarnoj razini uspio je pobijediti samo Jadranku Kosor. Ali sigurna sam da bi nakon Sanaderova pustošenja i Bernardić dobio izbore za SDP. Čini se da građani nemaju previše povjerenja u Milanovića kao premijera, ali kao predsjednik s ograničenim ovlastima im je dovoljno zabavan da ga re-izaberu. Njegov izbor nalikuje na izbor stand-up komičara, ali kad se radi o nekoj odgovornijoj funkciji – onda mu se ne vjeruje. Bar ne dvaput.

Koga to političari savjetuju o biznisu

Da se vratimo njegovom privatnom biznisu, u kojem je bio između svog premijerskog i predsjedničkog mandata; bio je prijavljen na minimalac, što pokazuje da nema neku namjeru državi vratiti bar dio onoga što je dobio kroz plaće i pogodnosti. Nakon poraza na parlamentarnim izborima od Andreja Plenkovića, nestao je s radara. A zapravo je osnovao konzultantsku tvrtku EuroAlba Advisory, u kojoj je bio jedini zaposlenik. Ukupni prihodi za 2018. Iznosili su 744.970 kuna, što je povećanje za 20-ak posto u odnosu na prethodnu godinu. Kad se uzme u obzir bruto dobit, ispada da je Milanović mjesečno zarađivao oko 46 tisuća kuna, ali službena plaća (na koju se plaćaju doprinosi) iznosila je tek oko 3 tisuće kuna.

Sirenski zov politike

Ipak, zov politike bio je jači, a predsjednički mandat s ograničenim ovlastima kao stvoren za njega. Konzultantski biznis inače je nešto čemu se bivši političari često okreću nakon političke karijere, i u čemu zarađuju bolje nego u politici, zbog svoje prepoznatljivosti i dobrih veza za sklapanje poslova. Tako se konzultantskim poslom sada bavi bivša predsjednica Grabar-Kitarović, koja za svoje savjetovanje godišnje uprihodi oko 150 tisuća eura! Svi su joj se smijali na predsjedničkoj funkciji, ali prava stvar za nju je nastupila nakon odstupanja s pozicije predsjednice. I Kolindina mjesečna plaća je izrazito niska, samo 336 eura. Nitko, kako se čini, nema volje plaćati doprinose državi. Svakako, ako trebate savjetovanje u vezi poslovnog savjetovanja, ispitivanja tržišta ili poduke u govornoj komunikaciji, angažirajte KGK Advising.

Jedini opis Milanovićevog konzultantskog posla je „savjetovanje u vezi s poslovanjem i ostalim upravljanjem“ – nužno se nameće pitanje kako i koga to mogu savjetovati bivši političari koji su cijelu karijeru na državnim jaslama? Poznato je da je Milanović savjetovao albanskog premijera Edija Ramu, oko pristupanja EU, a osim toga više puta je putovao u Kinu i Rusiju. Dakle, svoje klijente nalazi na istoku.

Ima li prijatelja osim Dodika?

To radi kao i predsjednik, tako da su njegovi kontakti s ikim relevantnijim apsolutna nula. On je dobar s onima od kojih Hrvatska može imati samo štetu, kao s Dodikom. A glavna funkcija predsjednika je da bude mikrofon s kojeg će se obraćati cijelom svijetu ako treba. Ali Milanović to ne smatra bitnim. Važnije je smišljati nove metafore za Plenkovića i neprestano trkeljati o Ustavu, kojeg je i sam prekršio.

Svakako, priča s privatnim biznisom je gotova jer je očito udobnije na Pantovčaku – a što je za političare komfort zona, to je za građane patnja, tako da moramo patiti i sljedećih pet godina. A s nekim drugim bila bi druga vrsta patnje.

Katarina Baričić