
Dok traje javna rasprava za izgradnju Centra za gospodarenje otpadom u Lećevici, izrađivač studije održao je javno izlaganje za građane i udruge. Na pitanja prisutnih davao je odgovore, a naša ekipa istražila je kakve su bile primjedbe i hoće li utjecati na izgradnju centra.
Studija nakon početka radova nema smisla – jasni su iz Udruge “Sunce”.
– Najlakše je reći- OK, to neće utjecati, ali mi to ne možemo znati jer donosimo je kada se već nešto radi. Mi kada napravimo nešto i ako vidimo da to nije dobro napravljeno taj objekt se mora zapravo maknuti sa površine, bilo da je to kuća, bilo da je Centar za gospodarenje otpadom, rekla je Tea Kuzmičić Rosandić, Udruga “Sunce”.
Građevinski radovi u Lećevici traju više od dvije godine. Kažu da ništa ne skrivaju, i da je sve u skladu s europskim direktivama- u sigurnost maksimalno ulažu.
– Imamo betonitni tepih, imamo sustav za detekciju podzemnih voda, dakle, u bilo kojem trenutku ako se nekad dogodi nekakav veliki potres ili nešto, mi ćemo točno u metar znati na kojem dijelu, ako uopće ikad bude curilo. U budućnosti će sve biti povezano na uređaj za pročišćavanje otpadnih voda, dakle niti jedna kap koja bude vezana uz samu tehnologiju obrade neće se iscuriti u okoliš, istaknuo je Ivan Vukorepa, direktor Regionalnog centra čistog okoliša.
Ekološki aktivisti, međutim, i dalje sumnjičavi. Krš je u pitanju.
– Pokušava se nešto smuljati da je to četvrta zona u kojoj je dozvoljeno odlaganje otpada, ali nije dozvoljeno odlaganje opasnog otpada. U pomiješanom otpadu ima dva do tri posto opasnog otpada, kaže Vinko Grgurić, ekološki aktivist.
– Bez ikakve havarije, ove vode koje su predviđene kao isplašne odavde bi do Jadra dolazile za šezdeset šest dana. Ja ne mogu jednostavno shvatit računicu ili logiku ljudi koji to smatraju sigurnim, kaže Zdeslav Hrepić, ekološki aktivist.
– Koliko će ta podloga, gdje će se odvajati otpad, biti sigurna i nepropusna, e to sad treba vidjeti, rekla je Tea Kuzmičić Rosandić.
Negoduju i zbog kapaciteta centra. Kažu, premalen je. Tu se ništa ne može, uzvraća direktor. Sve je na gradovima i općinama.
– Nama je kapacitet centra prema ovome da mi moramo pedeset posto otpada odvajati na kućnom pragu, mi smo sukladno tome dobili zeleno svjetlo za ukupam maksimalan kapacitet centra od 110 000 tona, kaže Ivan Vukorepa.
Javna rasprava o studiji utjecaja na okoliš traje do osamnaestog ožujka. Svaka primjedba mora se razmotriti. Zasad se čini kako taj proces na dinamiku radova u Lećevici – neće utjecati.
izvor: https://vijesti.hrt.hr/