Početna Hrvatska Evo koje će tvrtke svojim radnicima isplatiti rekordno visoke božićnice

Evo koje će tvrtke svojim radnicima isplatiti rekordno visoke božićnice

1032
UDIO

Trinaeste plaće, svojevrsne godišnje nagrade ili božićnice na krilima blagog oporavka gospodarstva ove će godine, čini se, u nekim hrvatskim tvrtkama biti i izdašnije nego proteklih godina.

Vetropack straža bruto je božićnicu s lanjskih 4800 kuna digla na 5000, Atlantic grupa sa 750 na 1250 kuna uz neizostavni dar za djecu u iznosu od 600 kuna, a jedan od pohvalnijih primjera svakako je i Pevec koji će uz božićnicu od 2200 kuna i dar za djecu svojim radnicima isplatiti prigodnu novčanu nagradu za ostvarene ovogodišnje rezultate poslovanja u iznosu 30% bruto plaće. – Dobri poslovni rezultati veći od milijardu kuna u odnosu na lanjskih 870 milijuna doprinos su svih zaposlenika i kompanija im se ovom prilikom želi zahvaliti i dati dodatni poticaj kako bi i u idućoj godini bili uspješni i jednako vrijedni – poručili su iz uprave Peveca na čelu s Darkom Šketom.

Po visini božićnice malo se koja hrvatska tvrtka može mjeriti s dm-om iz kojega odgovaraju tek kako će radnike razveseliti stimulacijom u visini prosječne neto plaće, koja prema nedavno predstavljenim rezultatima poslovanja u dm-u iznosi 8655,97 kuna. Iz Grupe Končar, u kojoj je 18 tvrtki kćeri, odgovaraju nam pak kako će se isplata božićnica “izvršiti u skladu s kolektivnim ugovorom i rezultatima poslovanja društava”.

Čelnik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever kaže kako isplata božićnica, bonusa, trinaestih plaća u razvijenom svijetu znači ugled, ponos, društveno odgovornost…, no u Hrvatskoj ga radnici, mahom iz privatnog sektora, uglavnom mole da njihove tvrtke ne ističe zbog božićnica. Ispada da je u nas dobiti božićnicu nacionalna sramota, odvraća Sever, ističući kako će božićnice ove godine biti za nijansu “jače”, ali će se većim dijelom isplaćivati u bonovima kao kompenzacijama.

Šimo Orešković, predsjednik granskog sindikata PPDIV koji zastupa 70% poljoprivredne, prehrambene i duhanske branše kaže kako će većina božićnica u tom sektoru biti između 1000 i 2500 kuna. U Podravci će, primjerice, zaposleni dobiti 1500 kuna, pola u novcu pola u bonovima. Najizdašniji su čini se u Žitu gdje će zaposleni dobiti 3000 kuna u kešu, 150 kuna u proizvodima tvrtke te po 600 kuna za djecu.

Agrokor nije precizirao kolika će točno biti božićnica po zaposleniku već da su za zaposlenike svih Agrokorovih kompanija za božićnice i darove za djecu izdvojili 60 milijuna kuna. Adris grupa će i ove godine, isto kao i prethodne, isplatiti božićnicu u iznosu od 1500 kuna neto. Osigurat će i dar u naravi (bon) u vrijednosti od 400 kn, kao i dar djetetu do 15 godina starosti u iznosu od 600 kuna. – Pravo na dar u naravi ostvaruju i umirovljenici TDR-a koji je donedavno poslovao u sastavu Adrisa. U skladu s odredbama kolektivnog ugovora, Maistra će pak i ove, kao i prethodne godine isplatiti božićnice u iznosu do 1700 kuna neto (ovisno o dužini rada tijekom godine), od čega 400 kuna predstavlja dar u naravi, a isplatit će se i 600 kuna blagdanskog dara po djetetu – kazali su pak iz Adrisa.

Zagrebačka pivovara, doznajemo, radnicima će isplatiti 2500 kuna božićnice, Ina 1000 kuna, Ciprijanović 1000 kuna po radniku i dar po djetetu do 15 godina starosti 400 kuna… Prema istraživanju portala MojPosao ove godine božićnicu očekuje 55% ispitanika. Za 83% njih najpoželjniji je novac – i to u prosječnom iznosu od 1259 kuna, što je 99 kuna manje nego godinu ranije. Božićnicama se najviše nadaju u privatnim tvrtkama, mahom u stranom vlasništvu (67%), a najmanje u državnim tvrtkama i institucijama. Lani je, tvrdi se u istraživanju, božićnicu dobilo 44% anketiranih.

preuzeto sa vecernji.hr