Početna Sport Marko Livaja postao je četvrti HNL-igrač koji je zabio za Hrvatsku na...

Marko Livaja postao je četvrti HNL-igrač koji je zabio za Hrvatsku na velikim natjecanjima: Znate li tko je zabijao prije njega?

141
UDIO

Prije više od dva tjedna okončan je jesenski dio sezone Hrvatske nogometne lige. U proljetnu polusezonu s prve će pozicije ući Dinamo s 41 bodom, no Hajduk ne zaostaje previše, s 35 osvojenih bodova, ali utakmicom više. S posebnom pozornošću popratit ćemo rivalstvo Hajduk Dinamo, a prvi od predstojeća dva derbija igrat će se 25. veljače na Maksimiru. Utakmica na Poljudu na rasporedu je 6. svibnja, u sklopu 32. kola Hrvatske nogometne lige.

Jesenski dio HNL-a završen je ranije nego uobičajeno zbog Svjetskog nogometnog prvenstva koje se do 18. prosinca održava u Kataru. Hrvatska nogometna reprezentacija nakon prva dva kola zauzima prvo mjesto u svojoj skupini s četiri osvojena boda. Nakon miroljubivog remija s Marokancima, uslijedila je “vatrena” predstava izabranika Zlatka Dalića koji su s uvjerljivih 4:1 razbili Kanađane i izbacili ih iz kombinacija za nastavak natjecanja. Od četiri postignuta pogotka, poseban je bio onaj Marka Livaje, najboljeg igrača Hajduka, koji se tako upisao u povijesne knjige splitskoga kluba kao prvi strijelac na svjetskim prvenstvima za Hrvatsku. Podsjetimo, na Svjetskom prvenstvu 2014. u Brazilu, Avdija Vršajević zabio je u dresu Bosne i Hercegovine u pobjedi nad Iranom 3:1 i tako postao prvi hajdukovac koji se upisao u strijelce na nekoj svjetskoj smotri.

Marko Livaja tek je četvrti nogometaš koji je postigao pogodak za “Vatrene” na velikim natjecanjima, a da je u tim trenucima bio član nekog HNL kluba. U nastavku doznajte koja su prva trojica…

Robert Prosinečki (Dinamo) – SP 1998. (Jamajka 3:1, Nizozemska 2:1)

Nakon što je Mario Stanić postao prvi strijelac za Hrvatsku na svjetskim prvenstvima, Robert Prosinečki postigao je jedan od najpoznatijih pogodaka u povijesti “Vatrenih”. Tadašnji povratnik u redove Dinama, zabio je u 53. minuti nakon brzog izvođenja slobodnog udarca s lijeve strane. Napravio je poznatu “rolicu” desnom nogom, prebacio loptu na lijevu i prevario vratara Jamajke lobom. Neko vrijeme nije se znalo je li htio pucati ili ubaciti, ali “Veliki žuti” priznao je da u tom trenutku nije imao namjeru uputiti udarac. Kasnije je za konačnih 3:1 i prvu pobjedu Hrvatske na SP-ima zabio Davor Šuker.

Prosinečki je i u utakmici za broncu poentirao, i to vrlo moćnoj Nizozemskoj s Van der Sarom na vratima.

Ivica Olić (Zagreb) – SP 2002. (Italija 2:1)

Od četiri strijelca koje spominjemo u ovom tekstu, Ivica Olić je jedini koji u trenutku postizanja gola nije bio igrač ni Hajduka, ni Dinama. Bilo je to kasno proljeće 2002. godine, igrala se utakmica drugoga kola SP-a na stadionu Kashime u Ibarakiju, a “Ola” je svojim pogotkom bacio Hrvatsku u delirij. Nakon poraza od Meksika u prvom kolu, bilo je bitno svladati Talijane koji su poveli u 55. minuti golom Christiana Vierija. Olić je 18 minuta kasnije donio “Vatrenima” izjednačenje. Robert Jarni ubacio je s lijeve strane, a tadašnji napadač novog prvaka Hrvatske, Zagreba, izvrsno se ubacio među talijanske braniče i poentirao za 1:1. Samo tri minute kasnije, Milan Rapaić, bivši igrač Hajduka, donio je Hrvatskoj tri boda protiv europskih doprvaka.

Mislav Oršić (Dinamo) – EP 2021. (Španjolska 3:5)

Zlatko Dalić u susretu protiv Španjolske u osmini finala Europskog prvenstva 2021. vukao je prave poteze s klupe. U igru je uveo Mislava Oršića i Marija Pašalića, dvojac koji će “Vatrenima” donijeti produžetke. Kada se činilo da je sve izgubljeno unutar 90 minuta, Oršić je u 85. minuti pogodio za 2:3 i postao prvi i jedini HNL-igrač koji je zabio za Hrvatsku na europskim prvenstvima. U drugoj minuti sudačke nadoknade, Mario Pašalić pogodio je za produžetke i erupciju oduševljenja na Parken stadionu u Kopenhagenu, ali i diljem “Lijepe naše”. Nažalost, “Furija” je dvama golovima u nastavku susreta osigurala prolaz u četvrtfinale Europskog prvenstva.

Marko Livaja (Hajduk) – SP 2022. (Kanada 4:1)

Veličanstveni Marko Livaja krenuo je od prve minute u susret protiv Kanade koji je označen imperativom pobjede za hrvatske ambicije prolaska u nokaut fazu Svjetskog prvenstva. U smiraj prvog dijela, osam minuta nakon što je Andrej Kramarić “poništio” početni šok koji nam je priredio Alphonso Davies, Hajdukov napadač donosi prvo hrvatsko vodstvo na ovom Svjetskom prvenstvu prekrasnim prizemnim udarcem. Igrala se 44. minuta, a u nastavku su “Vatreni” još dvaput matirali Milana Borjana za jako lijepih 4:1. S ova tri boda, šanse za prolaskom dalje na ovom kontroverznom Svjetskom prvenstvu itekako postoje.