Početna Hrvatska BEŠĆUTNOST DRŽAVE: Djeci s najtežim poteškoćama u razvoju smanjuju broj asistenata

BEŠĆUTNOST DRŽAVE: Djeci s najtežim poteškoćama u razvoju smanjuju broj asistenata

209
UDIO
Foto: Mimzy from Pixabay

U državi u kojoj zapinje u svim sustavima, od zdravstvenog, socijalnog i obrazovnog, krenuo se reformirati jedan od plemenitijih načina školovanja djece s poteškoćama, i to tako da ih liše asistenata u nastavi. Novim Pravilnikom o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima, za posebna razredna odjeljenja odobren je, naime, jedan asistent ili iznimno dva.

Djeci s poteškoćama nije mjesto u društvu, ako je suditi prema resornom ministarstvu. Ili zaista nisu upoznati sa stanjem na terenu, iako su, konkretno, i u Split pozivani više puta. Ono što je najgore, za desetak dana počinje nastava, a djeca ne znaju bez koga će ostati, kao što ni asistenti ne znaju hoće li uopće raditi. Pitanje je znaju li i roditelji, s obzirom na to da je koncem srpnja stupio na snagu, tijekom raspusta. Uz to, tijekom e- savjetovanja, uvažena je primjedba o potrebnom broju pomoćnika, da bi na kraju Pravilnik bio oprečan od obećanja.

O ovom problemu pričale su nam pomoćnice na nastavi u splitskim osmoljetkama, Tomislava i Silvana. Sa suzama u očima pričaju nam što to znači za djecu.

– Svako posebno razredno odjeljenje je drukčije, svako dijete je drukčije, za neko je potrebno i dvoje asistenata, a sada bi ostavili jednog na šest djece ili eventualno dvoje – obrazlažu. Kažu da mogu dati zadnji atom snage u tim uvjetima, ali će djeca biti lišena kako u znanju, ali još više sigurnosti.

Što kada se jedno dijete treba smiriti, a drugo mora u zahod? Tko će ostati u razredu? Tko je za to odgovoran – pitaju se. Vole svoj posao, nitko od asistenata nije tu radi novca, primjerice donedavno su radili za 500-600 eura maksimalno mjesečno, a radni odnos bi prestajao koncem godine. Svaki napredak djeteta je ogromna radost, a to se može postići samo predanošću i posvećenošću. Više puta su naglasili kako je svako dijete različito, čak i ako imaju isti poremećaj.

Kako mogu napraviti to djeci? Znaju li uopće što djeci znači osjećaj sigurnosti – zasuzila je Silvana.

Uz to, napominju, ako dijete ima važeće rješenje za individualnog asistenta, individualnog, tko mu ima pravo to oduzeti.

U svojoj borbi imaju snažnu podršku ravnateljice i stručnih službi. Čak je i pravobraniteljica za djecu, kažu nam, elaborirala o značaju podrške djeci s poteškoćama. Kamena su srca u Ministarstvu obrazovanja, pozivaju se na ‘struku’.

– Koji im je uopće cilj? Ma, mogla se cijela godina ostaviti kao do sada, da se pruži mogućnost da ravnatelji i socijalni pedagozi koji vode ‘pro razrede’ naprave elaborate za svoju situaciju i da na osnovu toga i medicinske dokumentacije se napravi iznimka. Primjerice, ovaj pro razred može imati četiri asistenta umjesto dva, ovaj može s dva, ovaj s tri…nisu svi isti – argumentira Tomislava.

Navode u ministarstvu da je glavni rehabilitator, a da asistenti ‘povremeno uskoče’.

– Neka oni i svi koji tako misle dođu samo jedan dan na nastavu i provjere kako život izgleda. Mi djecu moramo izvesti i na veliki odmor jer je nužna socijalizacija. Kako će jedna osoba kontrolirati u tolikoj masi? Ako će odgovoriti da ih držimo zatvorene u učionici, onda znači da ih skrivamo i držimo pod ključem. Pa, škola nastoji integrirati djecu u sve sfere života! – revoltirane su.

Da apsurd bude veći, učenici s blažim poteškoćama koji prate nastavu u redovnom razredu imat će asistenta ponaosob, ili jednog pomoćnika na dva učenika. A u ‘pro razredima’, gdje su djeca s neusporedivo težim poteškoćama, vrlo nesamostalna, često i neverbalna će također moći imati jednog ili dva, ali na pet učenika.

Izašle su u javnost radi djece, nema sumnje da će i roditelji reagirati, opet je bešćutna birokracija dirnula u najosjetljivije. Zašto? Osim opsežnog obrazloženja koji su nam poslali, u kojem zapravo nisu odgovorili na postavljena pitanja, nema suvislog razloga. ‘Copy paste’ rečenice poslane svima. Konkretno, spominju brojku pet učenika u posebnim razrednim odjeljenjima, a u Splitu ih je primjerice i po šest u razrednim odjelima.

– Kako su posebni razredni odjeli i posebne odgojno-obrazovne skupine ustrojene s manjim brojem i to isključivo učenika s teškoćama u razvoju (od jednog do pet učenika, a samo iznimno više) te je na radnom mjestu učitelja zaposlen edukacijski rehabilitator kao stručna osoba koja ima kompetencije za pružanje stručne i neposredne potpore svim učenicima s teškoćama u razvoju istog razrednog odjeljenja ili skupine (sukladno potrebama na raspolaganju za pružanje dodatne potpore je/su i stručni suradnik/ici), smatramo stručno opravdanim da zbog različitih i individualnih potreba u funkcioniranju samih učenika s teškoćama u razvoju (kada se to utvrdi neophodnim) dodatnu neposrednu potporu svim učenicima s teškoćama u razvoju istog posebnog razrednog odjela ili posebne odgojno-obrazovne skupine pruža jedan pomoćnik u nastavi (uz suglasnost osnivača, iznimno, dva pomoćnika u nastavi) – potvrđuju.

Stručan edukacijsko-rehabilitacijski rad učitelja edukacijskog rehabilitatora je u njegovim radnim obvezama, za koje je završetkom studijskog programa osposobljen, te obuhvaća sve učenike s teškoćama u razvoju istog razrednog odjeljenja ili odgojno-obrazovne skupine tijekom cjelokupnog odgojno-obrazovnog procesa (nastava i ostali oblici rada).

Pomoćnik u nastavi je zadužen poslovima koje izvršava samo povremeno i sukladno potrebama učenika s teškoćama u razvoju te je cilj osiguravanja pomoćnika u nastavi osamostaljivanje i sudjelovanje učenika s teškoćama u razvoju u školskoj sredini što samostalnije. Učenik s teškoćama u razvoju stručnu i neposrednu potporu ima osiguranu od strane stručne službe škole, učitelja razredne i predmetne nastave,ako je dijelom uključen u redovite razredne odjele, svojih vršnjaka u redovnom ili posebnom razrednom odjelu te pomoćnika u nastavi, a organizacija rada pomoćnika u nastavi u nadležnosti je koordinatora škole i ravnatelja, ne samog pomoćnika u nastavi – završili su.

Tvrde i da su uvažili primjedbe na savjetovanju, ali asistenti su iznijeli upravo suprotno.

izvor: dalmatinskiportal.hr