
Investicija „teška” 7,1 milijun eura, a radi se o gradnji najvećeg vrtića u Kaštelima, krenula je u realizaciju.
Počeli su građevinski radovi na zemljištu u Kaštel Lukšiću, gdje bi se okončanjem gradnje anulirao gorući problem mladih obitelji u sedam gradova, a to je smještaj njihovih potomaka u predškolskoj ustanovi.
– Startali smo s gradnjom novog objekta za mališane, najvećeg u Kaštelima. Vrtić će imati kapacitet za oko 200 djece, s ukupno 13 odgojnih skupina, osam jasličkih i pet vrtićkih. Rok izgradnje je 18 mjeseci, što znači da očekujemo kako će djeca već krajem 2026. godine moći pohađati novi vrtić – istaknuo je gradonačelnik Denis Ivanović (HDZ), koji je novo gradilište obišao u pratnji predstavnika izvođača radova tvrtke Tekton.
U rujnu i novi privatni vrtić
Naglasio je poteštat Ivanović kako je trećina sredstava osigurana iz fondova Europske unije, dodajući:
– Svjesni smo da iz godine u godinu određeni broj djece ostaje neupisan u gradske vrtiće. Ovaj projekt je konkretan odgovor na taj problem. A do rujna očekujemo i otvaranje još jednog privatnog vrtića koji će moći primiti dodatnih 50 djece. Gotovo četvrtina gradskog proračuna odlazi na financiranje gradskih i privatnih vrtića. Cijena vrtića za roditelje ostaje ista kao i proteklih 12 godina, bez planiranih povećanja.

Foto: Cropix
Predstavnik izvođača radova Igor Šermet je precizirao ritam gradnje:
– Gradilište je preuzeto, dokumentacija i nadzor su spremni. Na terenu će raditi oko pedesetak radnika, a cilj nam je izgraditi vrtić u roku od godinu dana.
Svemu ovom je Ivanović je prisnažio i podacima o demografskim kretanjima u Kaštelima:
Demografska kretanja
– Dosta se gradi po Kaštelima, što znači da dolaze i mlade obitelji. Prije 2-3 godine držali smo se u samom vrhu po prirodnom prirastu, među prva 3-4 grada u Hrvatskoj. Možda se sada situacija malo promijenila, ali upravo zato uvodimo niz novih demografskih mjera kojima nastojimo pomoći mladima – posebno onima koji su podstanari. Grad sufinancira podstanarstvo s iznosom od 300 eura mjesečno, a pomoć pri rođenju djeteta iznosi od 1000 do 5000 eura, ovisno o broju djece.
Ujedno je Ivanović pitanje postavio i novinarima.
– Uvijek ističem – ako ne bude djece, čemu sve ovo? Čemu vrtići, ceste, kanalizacija? Demografija mora biti prioritet, a ostalo će doći samo po sebi. Zamijećeno je kako se u Kaštela vraćaju iseljenici, ali grad sve više privlači i strance. Ponosan sam što se naši ljudi, osobito Hrvati povratnici, vraćaju u Kaštela i pronalaze ovdje svoje mjesto. Normalno, dobro došli su i stranci, svatko tko dolazi s dobrim namjerama dobro je došao u Kaštela, koja se hvala Bogu, razvijaju infrastrukturno, razvija se i obala, a moramo priznati do prije nekoliko godina smo imali problem s vodoopskrbom i kanalizacijom, to je iza nas i sigurno da su danas Kaštela poželjna destinacija – rezimirao je gradonačelnik Denis Ivanović.
izvor: slobodnadalmacija.hr