Lokalno, nacionalno, globalno
BIOGRAFIJA TOMISLAVA ŠUTE SAN JE SVAKOG VLASNIKA STRANAČKE ISKAZNICE
(Ovo nije napad ad hominem na gradonačelničkog kandidata)
Tomislav Šuta ogledni je primjer kako se stranka pobrine za svoje ljude. Ako imaš plavu iskaznicu, i bar si umjereno kompetentan (i neumjereno poslušan), oni uvijek imaju dovoljno upravljačkih mjesta za zbrinuti svoje ljude. A to su mjesta koja ne zahtijevaju veliku odgovornost, ali zato pružaju više nego komfornu plaću. A stranka ima koja dobija izbore, kao HDZ u Dalmaciji, uvijek ima dovoljno funkcija za nagraditi poslušnost.
Lansiranje u direktora praktički odmah nakon diplome
Diplomirani ekonomist Tomislav Šuta, kandidat za gradonačelnika Splita nakon diplome dobio je posao u Poreznoj upravi. Ubrzo nakon toga, postaje direktor Regionalnog centra čistog okoliša u Lećevici. Tamo se zadržao 4 godine, da bi u mandatu Krstulovića-Opare postao direktor Vodovoda i kanalizacije. Smijenjen je u Puljkovom mandatu 2023., ali već 2024. postao je saborski zastupnik.
Je li ekspert za sve to, ili nije ekspert za ništa?
Neshvatljiva rotacija funkcija
Nakon cijele te rošade direktorskih mjesta, stranka je odlučila da bude kandidat za gradonačelnika Splita. Stranački moto je valjda da te plava iskaznica automatski kvalificira za sve funkcije, i ekspresno postaješ stručnjak za porez, vodovod i otpad. Jer, po čemu je to Šuta zaslužio da bude direktor svih tih različitih resora? Ovo se ne odnosi samo na njega, nego na način na koji stranka postavlja podobne, a ne kvalificirane za određeno radno mjesto, baš kao što ministri obrazovanja postaju veterinari (Fucks), a ekonomisti(Banožić) ili sportski treneri (Anušić) ministri obrane. Jesu li stvarno svi kvalificirani za sve? Naravno, ako se izgubi neko direktorsko mjesto, uvijek je tu mjesto saborskog zastupnika, gdje se može mjesečno zaraditi 4 tisuće eura bez ijedne izgovorene rečenice.
Pristojnost kao kvalifikacija?
U ovoj kampanji neki mediji i analitičari nameću stav da je Šuta kvalificiran za poziciju gradonačelnika jer je „pristojan“. Ako je to postala kvalifikacija, letvica se zaista spustila nisko. Kako je onda iznimno nepristojni Kerum dobio čak 15 posto glasova? Nameće se narativ da je Šuta „pristojan“, a Puljak „nepristojan“, te se stvara polarizacija između njih dvoje, u smislu da je Puljak „bad guy“, a Šuta „good guy“. Pod Puljkovom „nepristojnošću“ pritom se ne može izvući ni jedna nepristojna izjava, već samo Telegramovi članci o Davoru Matijeviću koji se bave činjenicama, a ne psihičkim profilom kandidata. Svakako, ispod Šutine pristojnosti krije se bezuvjetna odanost stranci i vraćanje duga jer ga je postavila na ovu i sve prethodne funkcije – i zato, u slučaju da taj pristojni kandidat postane novi gradonačelnik Splita, možemo očekivati kadroviranje novih „Šuta“ (plus kadroviranje nepristojnih Kerumovih kandidata) na sve funkcije koje HDZ još uvijek nekim čudom ne drži.
Isprazni populizam s besplatnim vrtićima
Budući da Šuta još nije imao gradonačelničkog iskustva, istrčao je s obećanjima za koje još ne zna može li ih ispuniti. Jedno od najizlizanijih, najpopupulističkijih obećanja je ono o „besplatnim vrtićima“ – za njegovu informaciju, ne postoje besplatni vrtići, u svakom slučaju njih moraju platiti porezni obveznici. A ono što korisici plaćaju je toliko smiješna, subvencionirana cijena od nekih 80 eura mjesečno za desetosatno čuvanje djeteta (zajedno s obrocima) svaki dan. Tako da ne hvala, doista nije potrebno i tu smiješnu cijenu prebaciti na porezne obveznike – jer ništa nije besplatno.
Tako da, pitanje je na kraju – je li Šuta prepristojan (i preposlušan) za ovaj grad.
Katarina Baričić
Profesorica hrvatskog i engleskog, turistički vodič, sudski tumač, predavač na Erasmus seminarima za profesore, te autor na lokalnim portalima Solin live, Dalmatinski list i Kaštela.com