Početna Kaštela „Kaštela na Dunavu“ i Vukovar na braniku Hrvatske!

„Kaštela na Dunavu“ i Vukovar na braniku Hrvatske!

137
UDIO

Dok se bliži 30. svibnja – Dan državnosti, vrijeme je za podsjetnik na one žrtve bez kojih Republike Hrvatske (a vrlo vjerojatno i većine njenih žitelja!) danas vjerojatno ne bi ni bilo. Prije svega riječ je o žrtvi Vukovara – grada heroja, koji je – prkosno stojeći na braniku Hrvatske – sa svih strana okružen desetcima tisuća neprijateljskih vojnika, poput legendarnog vodotornja na Dunavu gotovo tri mjeseca odolijevao svim napadima!

Naslovnica slikovnice „Od Kaštela i kamenjara Lijepom našom sve do Vukovara“ objavljene 2008. godine, a koja opisuje stvarna i izmaštana putovanja učenika OŠ Ostrog iz Kaštel Lukšića od Dubrovnika do Vukovara; Plakat za kaštelansku večer domoljubne pjesme i poezije „S mora dar za Vukovar“ (2023.) u organizaciji GK Kaštela; Veliki svjetleći natpis posvećen gradu heroju na padinama Kozjaka iznad Kaštel-Kambelovca

Kao što je vodotoranj stajao neuništiv, tako ni neprijatelji nisu uspjeli stvarno uništiti Vukovar, jer Vukovar je tada doista bila cijela Hrvatska, a njena krila – od Dunava do Konavala – su ostala slobodna i neslomljena! Toga su kroz desetljeća bila svjesna i Kaštela, pa su tako Vukovaru u čast bile organizirane večeri domoljubne pjesme, HNK „Val“ iz Kaštel-Starog utakmice i danas igra na stadionu koji nosi ime „Vukovar“, dok iznad Kambelovca – kod crkve Sv. Mihovila u Kozjaku – od 2023. također svijetli veliki natpis – VUKOVAR!

Modeli današnjih sedam dunavskih kaštela – dio izložbe „Sedam srednjovjekovnih kaštela na Dunavu“ (autor: Dario Šošić) održane 2021. godine u Gradskoj knjižnici Vukovar; Slika gore – modeli istih utvrda izrađeni u omjeru 400 : 1 i redoslijedom od Erduta do Iloka postavljeni 2021. godine u holu OŠ „Siniša Glavašević“ u Vukovaru (Borovo Naselje)

Tome da kaštelansko i vukovarsko srce kuca zajedno u prilog govori i to kako se zna reći da uz Dunav također nalazimo “sedam kaštela”! Prvi od njih je naravno Vukovar – točnije tamošnja utvrda koja se, kao „castrum Vlcou“ spominje još u 10. stoljeću. Nizvodno od tog dunavskog kaštela je utvrda na području Vučedola zabilježena kao „castrum Vichadal“ početkom 15. st., dok nakon nje slijedi „castrum Zatha“ ili utvrda u Sotinu iz 13. stoljeća. Nizvodnije je kaštel kraj današnjeg Šarengrada – „Castellum Athya“ ili „Voćin“ (13./14. st.), te naposljetku čuveni kaštel u Iloku, izgrađen u 15. stoljeću.

Grbovi najistaknutijih velikaških obitelji na srednjovjekovnom istočnoslavonskom i srijemskom području koje su gospodarile i nekima od kaštela na rijeci Dunavu: stari grb Iločkih i grb te obitelji kao naslovnih bosanskih kraljeva (tri krune) – gospodari utvrde u Iloku; grb Gorjanskih – gospodari kaštela u Borovu i Vučedolu; grb Morovića – gospodari utvrde u današnjem Šarengradu

Uzvodno od drevne vukovarske utvrde je borovski kaštel koji se izričito spominje tek 1481. kao „castellum Boroh“ i prema tome tvori najmlađi djelić „Kaštela na Dunavu“. Tek nešto stariji je uzvodno smješteni kaštel u Erdutu, prvi put spomenut 1472. godine. Sudbina ovih srednjovjekovnih kaštela je bila različita: neki i danas stoje, dok od drugih nema gotovo nikakvog traga. No, kao i jadranska Kaštela, tako i dunavska, sva ona danas predstavljaju jedno srce na braniku Hrvatske povezana jednom riječi – Vukovar!

Dio kaštelanskog murala posvećenog gradu heroju Vukovaru (prema Vukovarskoj ulici na ogradi stadiona „Vukovar“ HNK „Val“ u Kaštel-Starom); Blago Zadro (1944.-1991.) – zapovjednik obrane Borovog Naselja tijekom bitke za Vukovar (25. kolovoza – 22. studenoga 1991.)

Mate Božić je autor i povjesničar: sudjelovao u pokretanju filozofsko-teološkog časopisa „Odraz“ i historiografskog časopisa „Pleter“, kao i Udruge studenata povijesti „Toma Arhiđakon“. Član Hrvatskog grboslovnog i zastavoslovnog društva te Hrvatskog filozofskog društva. Koordinator je projekta arheološkog turizma „Regnum Croatorum“ te (ko)autor sveučilišnog udžbenika iz heraldike, niza znanstvenih studija i članaka historiografsko-heraldičke tematike objavljivanih u zbornicima, magazinima i časopisima te kolumni web-portala, uključujući i Kastela.com