Iz javne ustanove za savjetovanje u poljoprivredi i šumarstvu obavještavaju:
– Pod “malim proizvođačem jakih alkoholnih pića“ podrazumijeva se osoba koja proizvodi alkoholna pića za vlastite potrebe, pod uvjetom da se ti proizvodi ne prodaju.
Dopuštena količina na koju se ne plaća trošarina je 20 litara čistog alkohola godišnje po kućanstvu, dok se za svaku dodatnu proizvedenu litru čistog alkohola plaća trošarina od 53 kune.
Mali proizvođač alkoholnog pića neovisno da je li vlasnik kotla ili kotao unajmljuje u obvezi je podnijeti prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika, najkasnije 8 dana prije početka proizvodnje.
Prijava se može obaviti u nadležnom carinskom uredu ili se podnosi na Obrascu PUR (te se šalje poštom).
Trošarina tj. godišnji paušal za svaki kotao zapremine do 100 litara iznosi 100,00 kuna a za kotao zapremine preko 100 litara iznosi 200,00 kuna.
Mali proizvođač alkoholnih pića sam obračunava trošarinu (za razdoblje od 1.siječnja-31.prosinca) te ju je obvezan platiti do 31.siječnja tekuće godine za prethodnu godinu.
Trošarina se plaća za svaku godinu, jedino ako mali proizvođač zatraži od carinske uprave da se zapečati kotao do 30.lipnja u poreznom razdoblju ne nastaje obveza plaćanja trošarine, međutim pečaćenje i skidanje pečata se naplaćuje u iznosu od 100,00 kuna.
Ulaskom u trošarinske obveznike proizvođač je obvezan do 20.siječnja tekuće godine za proteklu godinu dostaviti godišnje izvješće o ukupnoj proizvedenoj količini alkoholnog pića za svoje potrebe. Godišnje se izvješće podnosi svake godine.
Novina je da od 1.rujna 2014. obvezno elektroničko podnošenje trošarinskih obrazaca i obrazaca posebnih poreza.
Za elektroničko podnošenje obrazaca vlasnici OPG-a mogu zatražiti izdavanje poslovnog digitalnog certifikata u poslovnicama FINE-e na osnovi MIBPG-a neovisno jesu li obveznici plaćanja poreza na dohodak.