INICIJATIVA “U ime obitelji” objavila je kako je više od 10 posto birača u cijeloj Hrvatskoj dalo svoje potpise za novi referendum.
Iz inicijative “U ime obitelji” kazali su da očekuju da će se ministar Arsen Bauk i svi ostali držati zakona i raspisati novi referendum.
Prijepori oko broja potpisa
I dok je do sad prebrojanih 370 tisuća potpisa za inicijativu i više nego dovoljno, za ministra Arsen Bauka je premalo:
“Prema stajalištu saborskog Odbora za Ustav, poslovnik i politički sustav još dok je na čelu bio gospodin Šeks, dakle još iz 2010. i prakse Ustavnog suda, potrebno je 452.613 potpisa jer se u ukupnom broju birača u RH računa i dijaspora. Ako bude prijepora u broju potpisa razriješit će ih Ustavni sud”, kaže Bauk.
“U deset posto potpisa koje građanska inicijativa treba prikupiti ne mogu ulaziti oni birači koji ne mogu potpisati”
Ako treba, potpise ćemo prikupljati po konzulatima- uzvraća Jelena Gazivoda iz Udruge U ime obitelji.
“U deset posto potpisa koje građanska inicijativa treba prikupiti ne mogu ulaziti oni birači koji ne mogu potpisati, a to su svi oni koji žive izvan Hrvatske. Ako gospodin Peđa Grbin ili ministar Arsen Bauk smatraju drugačije i omoguće građanima izvan Hrvatske da zatraže raspisivanje referenduma mi ćemo vrlo rado prikupljati potpise i u državama u kojima žive Hrvati i izvan Hrvatske”, uzvraća Gazivoda.
GONG-ov Draga Zelić, inače vanjski član saborskog Odbora za Ustav objašnjava kako bi temelj za bilo koji referendum trebao biti zadnji potvrđeni popis birača, izdvojen iz ukupnog registra birača, u kojem je u 3,7 milijuna stanovnika iz Hrvatske ubrojana i dijaspora:
“Ustav kaže da je deset posto od ukupnog broja birača u Republici Hrvatskoj. To se treba tumačiti kao broj birača koji je realan, a ne onaj registar birača gdje imamo i dio umrlih u dijaspori. Ja bih u ovoj situaciji gledao koji je realniji broj birača i išao bih u korist građanskih inicijativa jer imamo vrlo rigorozna pravila za pokretanje tih inicijativa; deset posto potpisa u 15 dana i tu treba ići na ruku građanima”, kaže Zelić.
“Idealna prilika da zakonodavno riješimo koji se broj birača uzima kada su u pitanju brojevi potpisa i od čega se računa”
Zadnju će riječ, po svemu sudeći, imati Ustavni sud, no žalosno je, smatra laburist, Dragutin Lesar što i u novom prijedlogu Zakona o referendumu koji je u javnoj raspravi ima manjkavosti, zbog čega ovo pitanje i dalje ostaje nedorečeno i neriješeno.
“Ta dvojba nije razriješena nego je prepisana ustavna odredba o deset posto birača u RH, a to je idealna prilika da zakonodavno riješimo koji se broj birača uzima kada su u pitanju brojevi potpisa i od čega se računa”, zaključuje Lesar.
IZVOR: index.hr