Alan Greenspan, bivši čelnik američke centralne banke smatra da bi napuštanje eura od strane Grčke ohrabrilo i mnoge druge zemlje kao što su Portugal, Španjolska i Italija na napuštanje eura, što bi na kraju dovelo do potpunog kraha eurozone.
Analitičari Admiral Marketsa smatraju da bi u slučaju napuštanja eura od strane Grčke euro svakako dodatno izgubio na vrijednosti radi prebacivanja kapitala u sigurna utočišta kao što su američki dolar i švicarski franak, no do potpunog kraha eura ipak ne bi došlo. Danas su banke diljem eurozone mnogo stabilnije i pripremljenije za financijske šokove, a Europska centralna banka je napokon uspjela pokrenuti program masovnog ubrizgavanja novca u financijski sustav koji bi bio dovoljan za sprječavanje masovne panike koja bi ugrozila cijeli sustav.
U slučaju napuštanja eura od strane Grčke, euro bi gotovo sigurno postao slabiji od američkog dolara i od švicarskog franka, tj. američkom dolaru i švicarskom franku bi ponovno naglo skočila vrijednost u odnosu na euro, pa zbog toga i u odnosu na hrvatsku kunu.
U trenutku pisanja analize, na platformama Admiral Marketsa tečaj EUR/USD iznosi 1,0633 dok tečaj EUR/CHF iznosi 1,0435.
Pad tečaja eura ispod 1,00 u odnosu na američki dolar i švicarski franak značio bi da je euro značajno podcijenjen u odnosu na većinu svjetskih valuta, te bi svi europski proizvodi u ostatku svijeta bili mnogo jeftiniji nego danas, što bi dovelo do većeg izvoza koji bi pomogao oporavku ekonomske situacije u zemljama članicama eurozone.
U roku od nekoliko godina oporavak gospodarske situacije te velika potražnja za eurima zbog velikog izvoza eurozone ponovno bi dovele do jačanja eura.