Početna Split Split kao poslovna meka

Split kao poslovna meka

1420
UDIO

st

Na Forbes-ovoj listi najboljih hrvatskih gradova za život i poslovanje na prvom je mjestu Split, a prema podacima iz Registra godišnjih financijskih izvještaja, u Splitu je 2014. godine bilo ukupno 6.427 poduzetnika. U svojoj današnjoj informaciji Financijska agencija navodi kako među 20 gradova s Forbes-ove liste Split, središte Splitsko-dalmatinske županije, zauzima drugo mjesto po kriteriju broja poduzetnika, broja zaposlenih i ukupnog ostvarenog prihoda. Očekivano, naime, prema navedenim kriterijima, na prvom je mjestu Grad Zagreb, dok je na trećem grad Rijeka. Poduzetnica, inače i revizorica Helena Budiša, potpredsjednica Izvršnog odbora HUP Dalmacije, a osnivačica i direktorica UHY HB EKONOM, s neskrivenim je ponosom prokomentirala ove podatke, poručujući da se Split izgrađuje i u tom poslovnom smislu, drugim riječima raste u poslovnoj kulturi i komunikacijama. No, kao jedino što kronično manjka, navela je poslovna događanja, uključujući i kongresni centar.

“Prostora za rast Splita, svakako, ima još, i mogućnosti u Splitu što se tiče usluga i turizma jako su velike. No, žao nam je što velike kompanije svoje sjedište ne registriraju ovdje, nego u Zagrebu”, primjećuje H. Budiša ukazujući i na posljedicu toga u vidu odljeva visokoobrazovanih kadrova, primjerice menadžera koji iz Splita zbog kompanijskog sjedišta odlaze u Zagreb.

Iz perspektive gdje će se registrirati kompanijsko središte, problema koji ni u kojem slučaju nije specifično obilježje za relaciju između Zagreba i Splita, nego isti poslovično muči i neke druge velike hrvatske gradove, naša sugovornica zaključuje da je Split još uvijek grad podružnica.

“Glavno sjedište tvrtki nalazi se u Zagrebu, u Splitu su njihove podružnice, pa svi visokoobrazovani kadrovi stoga moraju poći u Zagreb. Zato je Split navedeni uspjeh postigao s malim tvrtkama, što ima svoju dodatnu težinu”, kaže Budiša.

Pored toga, postoji i čitav niz poslovnih potreba, počevši od izdavanja radnih dozvola, zbog kojih ona navodi da se u praksi život poslovnih ljudi, aktivnih poduzetnika Splićana, vrlo često odvija na relaciji Split-Zagreb, što bi se možda ipak moglo riješiti izvjesnim inovacijama u području organizacije rada državne uprave. Moguća su navodno različiti načini za premošćivanje toga, i to u rasponu od toga da se na primjer ministarstva sa svojim sjedištima podijele po velikim gradovima, što između ostalog navodi i naša sugovornica, pa do toga da se ta upravna tijela eventualno organiziraju sa svojim aktivnostima putem svojih “podružnica” na terenu gdje se i nalaze korisnici njihovih usluga, uključujući naravno i e-upravu. Kako bilo, u Gradu Splitu koji nosi titulu najboljeg hrvatskog grada za život i poslovanje u pogledu privlačenja kompanija da se odluče ondje registrirati svoje sjedište zacijelo će najviše pomoći EU fondovi, ističe Budiša, kao i poticanje poduzetništva.

“U ovoj smo godini zabilježili velik broj upita stranih investitora, kao i velikih kompanija, koji se raspituju za otvaranje svoje tvrtke u Splitu i općenito u Dalmaciji. Mislim da se budimo”, njezina je poruka koju zaključuje time da radi praktički cijeli dan, no “predvečer ipak čeka je kava, i to uz more i puno sunca, što je dodatni motiv što volimo raditi i živjeti u Splitu” iz perspektive gdje će se registrirati kompanijsko središte.

IZVOR: poslovni.hr