Sve češće čujemo upozorenja kako se klima mijenja te smo se već i pomirili s tom činjenicom. Godišnja doba kakva smo poznavali kao da više ne postoje, a ljudski rod suočava se s ozbiljnom ugrozom – klimatskim promjenama.
Gradovi imaju nekoliko stupnjeva veću temperaturu od ostalih prostora zbog tzv. efekta toplinskih otoka.
Kamen, asfalt, beton,…upijaju sunčevu energiju i generiraju visoke temperature, a naša urbana središta nisu spremna za ovaj po život opasan efekt, upozorio je danas umjetničkim performansom “Doručak na travi”, Lovro Rumora iz Zelenih Dalmacije.
– Ovo je jedan kultur-šok na kojem smo radili dugo vremena. On ima za cilj da se napravi jedan kvantni skok u glavama svih nas. Klimatske promjene su nam tu. Imamo najviše temperature ikada zabilježene u povijesti mjerenja temperatura i mi smo kao ljudski rod ugroženi. Ovo je jedan od načina da upozorimo na to da ništa ne radimo. Nitko ništa ne radi na sprječavanju ovih štetni posljedica koje su vezane za to – rekao je Rumora.
Centar grada, odnosno Peristil, danas se zazelenio u sklopu projekta “Zelenog prstena” vrijednog šest milijuna kuna, a sve kako bi se na jedan simboličan način upozorilo da smo prisiljeni stvarati zelene koridore.
– Zeleni su u suradnji s komunalnom službom Parkovi i Nasadi za potrebe Plana upravljanja povijesnom jezgrom Splita u cilju značajnijeg hortikulturnog poboljšanja zaštićenog UNESCO-vog prostora izabrali Peristil. Ozelenjavanjem jezgre sada će se pojaviti dvostruko ili trostruko više stabala kojih imamo sada. Misija nam je na svakom mogućem slobodnom mjestu posaditi stabla i zasijati travu i ukrasno grmlje gdje god to dozvoljava infrastruktura i arheologija – rekao je Rumora.
Projektom su definirana sva mjesta u gradu koja bi se trebala zazeleniti poput Hrvojeve ulice, Prokurativa, Marmontove ulice, a sve kako bi se stvorio zeleni pojas koji će davati prirodni hlad i po najvećem zvizdanu.
– Znači stvarat ćemo zelene koridore za spas. Jedna od ideja je urediti i Stari pazar. Betonski banci bi se trebali maknuti, po sredini bi bila fontana sa zelenom oazom gdje bi turisti i svi građani mogli uživati u poslijepodnevnim satima. Želimo mjesta koja su prije bila ozelenjena vratiti u to stanje. Vrijeme je da se prestane ulagati u beton i počne ulagati u okoliš – naglasio je Rumora.
Hvalevrijedan projekt koji iziskuje velika financijska sredstva, prepoznao je i dogradonačelnik Goran Kovačević koji u projektu “Zelenog prstena” vidi dobar potencijal za poboljšanje kvalitete života Splićana, a posebice turista od kojih danas živi veliki dio obitelji i poduzetnika Splita.
I ministrica Anka Mrak Taritaš pohvalila je projekt stvaranja sustava zelenih koridora.
– Ovo ukazuje na činjenicu da grad Split ima problema sa zelenim prostorima. Tu postoje i povijesno određeni razlozi jer je grad Split nastao oko Dioklecijanove palače oko koje je bilo zelenilo, a sada je došlo vrijeme i da zelenilo dođe u urbana tkiva – rekla je ministrica i naglasila kako dobrim promišljanjem grad Split može dobiti nove vrijednosti, a početak istih započinje upravo ovim hvalevrijednim projektom.
preuzeto sa dalmacijanews.hr