Nakon gradskog kotara Lovret, ovog vikenda nastavljamo s jednim od najstarijih dijelova grada Splita, kotarom Grad koji površinom obuhvaća palaču i prostor oko palače. Niti jedno događanje ili popravak se ne smije obaviti bez dopuštenja grada Splita i Konzervatorskog odjela, jer se površinom ovaj kotar nalazi u prostoru koji je i UNESCO stavio pod zaštićenu baštinu.
Za one koji ne znaju gdje se točno proteže ovaj kotar, reći ćemo da je sa sjevera omeđen Gundulićevom ulicom, od križanja s ulicom Domovinskog rata do križanja sa Zrinjsko-Frankopanskom ulicom. Od istoka Livanjskom ulicom do spajanja s Ulicom Domovinskog rata, Zagrebačkom ulicom do točke izlaza na more gdje se spajaju Obala Lazareta i Obala kneza Domagoja, s juga Obalom hrvatskog narodnog preporoda i to od navedene točke do točke gdje se spajanju Obala hrvatskog narodnog preporoda, Trumbićeva obala i Ulica bana Josipa Jelačića. Sa zapada Matošića ulicom i Zrinjsko-Frankopanskom ulicom do spajanja s Gundulićevom.
Kotar Grad tijekom cijele godine pun je života jer turisti, kako domaći tako i strani, ali i domicilno stanovništvo okupiraju gradske kalete, Prokurative, rivu, Pjacu, svaki kantun Grada stvarajući onaj dobro poznati šušur. Zbog specifičnog položaja ovo gradsko naselje ima i posebne komunalne zahtjeve. Smješten u samom epicentru grada Splita ovaj najmanji, ali i najstariji kotar s otprilike 7.500 stanovnika i 108 ulica, svakim danom postaje uređeniji i ljepši, a tijekom većeg dijela godine broj stanovnika se višestruko poveća.
– Ako govorimo o sadržajima kojima kotar Grad raspolaže dovoljno je reći da nema gosta koji posjeti grad, a da ne prođe kroz jednu ili više naših ulica, trgova ili kazališta. Tu su stalne manifestacije kao što je Splitsko ljeto, Splitski festival, Dani Dioklecijana, Marulićevi dani, razni koncerti na Rivi i još mnogi drugi događaji koji se u vrućim ljetnim danima događaju u našem kotaru – govori nam Hrvoje Jelinović, predsjednik Vijeća GK Grad.
Komunalni neredi u staroj gradskoj jezgri
Ako govorimo o problemima kotara, navodi Jelinović, to su prvenstveno komunalni problemi, jer turizam je uzeo danak i u ovom dijelu Splita, zbog čega rapidno raste broj apartmana. Svjedoci su činjenice, govori Jelinović, da grad Split svake godine bilježi porast u turističkoj ponudi, a tako i kotar Grad.
– Osim komunalnog nereda u staroj gradskoj jezgri, borbe s nabujalim štekatima i dostavnim vozilima, kotar Grad ima problem i nedostatka parkirnih mjesta. Parkiralište na Ujevićevoj poljani postaje sve tjesnije. Ipak treba istaći da je suradnja sa svim komunalnim firmama odlična, uzevši u obzir činjenicu da je naš kotar živ tijekom cijele godine – navodi Jelinović.
Tajnik kotara, ističe on, kao i vijećnici promptno reagiraju na sve pozive građana, te nastoje čim prije riješiti eventualni problem. Posebno ističe da je na sastancima kotarskog vijeća uvijek prisutan puni broj vijećnika, čiji rad je transparentan, a sve odluke donose se jednoglasno na dobrobit svih građana Grada. U ožujku ove godine, kotar je uselio u nove puno adekvatnije prostorije, tako da još traje prilagodba građana na tu promjenu.
Boraveći u prostorijama kotara Grad, osjeti se svježa boja na zidovima, vidi se i nova oprema, stolovi, stolice, a prostorija neobično velika i komotna. U obilasku prostorija, Jelinović nam je pokazao gdje će se održavati sastanci Vijeća i pohvalio se jer će u skorije vrijeme grad Split održati jednu medijsku prezentaciju svog projekta u kotarskim prostorijama.
Ništa bez Konzervatorskog odjela
Prostorije su smještene sa sjeverne strane stare gradske Vijećnice na Pjaci, s čijih prozora imate pogled na veći dio Pjace, kao na dlanu rasprostranjena. U slučaju da nikoga nema u prostorijama, na vratima ćete naći ceduljicu s brojem tajnika Nikole Bakića, koji srdačno popriča sa svim građanima koji mu se obrate s ponekim pitanjem ili koji traže savjet od njega.
Kao i svaki kotar u Splitu, Grad ima svoje projekte, planove i želje, no često se kao i svaki drugi kotar u Splitu suoče s realnošću i stvarnim financijskim stanjem na računu koji ih onemogućava u ostvarivanju svega što hoće. No to ih ne sputava mnogo u želji da svoj kotar drže urednim i lijepim.
– Što se tiče radova i projekata u kotaru, planova je mnogo, ali novca nikada dovoljno. U ovom slučaju radi se o 116 tisuća kuna koje kotar ima na raspolaganju za razne namjene u narednoj godini. Ako govorimo o ostvarenim projektima, onda možemo reći da je u proteklom razdoblju od 18 mjeseci koliko radi novo Vijeće učinjeno mnogo. Započeli smo s hortikulturnim uređenjem neugledne zemljane površine u Židovskom prolazu, u Gundulićevoj ulici zajedno s udrugom Most uređeno je dvorište ispred bivše robne kuće Dalma. Uz pomoć Grada uređeno je stepenište crkvice Gospe od zvonika, koje se nalazi Ispod ure, a također uz pomoć gradskih službi obnovljen je kip Grgura Ninskog – nabraja nam Jelinović.
Kako se kotar Grad nalazi u samoj zaštićenoj jezgri grada Splita, nikakvi radovi nisu mogući bez suglasnosti Konzervatorskog odjela u Splitu. Na prostoru kotara Grad mnoge su lokacije nekadašnjih omiljenih okupljališta starih Splićana, a u zadnje vrijeme se mnogo vremena i truda ulaže ne bi li se barem vizualno vratio stari sjaj određenim lokacijama.
Nova podloga na igralištu ispred O.Š. Dobri
– Naš kotar je sudjelovao u uređenju okoliša Vile Tončić u Mikačićevoj ulici, koja je od neugledne zgrade obrasle višegodišnjom travom i korovom postala jedno od najpoznatijih okupljališta građana Splita. Sredstvima kotara uređena je stara fontana “Pojilo” u Ribarevoj ulici. Djelatnici “Parkova i nasada” uredili su hortikulturno bedem Cornarro i tamo napravili park za pse koji je pod ključem, a svi vlasnici kućnih ljubimaca se drže reda i održavaju taj park čistim. Za napomenuti je da se svi, pa i najmanji radovi u kotaru, odvijaju uz svesrdnu pomoć i suradnju Uprave za zaštitu kulturne baštine Konzervatorskog odjela u Splitu – govori nam Jelinović.
Ponosni su na najstariju osmoljetku u Splitu, no nezadovoljni s činjenicom da O.Š. Dobri nema svoju dvoranu u kojoj bi djeca mogla imati sat tjelesnog ili se igrati u zatvorenom dok je vani neprijatno vrijeme. Isto tako, Jelinović navodi kako u planu imaju jedan jako vrijedan projekt, kojeg će realizirati u suradnji s gradom Splitom, a na korist same djece koja se igra na dosadašnjem igralištu ispred škole.
– Uređeno je novo dječje igralište s ogradom u ulici kralja Tomislava. Sredstvima kotara, financirano je uređenje okoliša O.Š. Dobri gdje su postavljene klupice na betonsku podlogu. Ako govorimo o ulaganjima u narednoj godini, onda se to prvenstveno odnosi na dvorište osnovne škole, gdje želimo zajedno s Gradom napraviti, odnosno dopuniti postojeće igralište s posebnom travom. Ovo ističemo jer je to najstarija splitska škola koja nema dvoranu. Također želimo izmaći mogućnost za novo igralište za djecu ili pak nadopuniti postojeće s adekvatnim klupama – ističe Jelinović.
Za potrebe raznih predavanja i prezentacija u kotaru namjeravaju nabaviti dio informatičke opreme, a uz pomoć gradske tvrtke Promet, odnosno gradskih službi žele riješiti problem nevjerovano „gustog“ parkinga u Mikačićevoj ulici. Jedno od rješenja bilo je horizontalno označavanje parkirališta, no time bi se izgubilo 30 posto parkirnih mjesta.
Sv. Arnir i Đardin
– Većina građana ovog kvarta nije sretna s ponuđenim rješenjem odnosno uvođenjem naplate parkinga, ali isto tako treba istaknuti činjenicu koja se prečesto zaboravlja, a to je da treba poštivati zakonske okvire kad se radi o nesmetanom prilazu automobila hitne pomoći ili vatrogasaca. Ne sumnjamo da će većina građana biti zadovoljna nakon što se parking uredi – priča nam Jelinović.
Određena sredstva su uložena u uređene prostorija kotara u Bernardinovoj ulici, a u obližnjoj crkvici sv. Arnira postavljena su nova još kvalitetnija vrata. No, kad je riječ o crkvici sv. Arnira, potrebno je istaknuti da većina naših sugrađana ne zna povijest tog objekta, a vjerojatno ni ne zna dok ne vidi sam objekt kraj kojeg prođu mnogo puta. Inače, crkvica sv. Arnira je sa sjeverne strane ostakljena u kojoj se vidi oltar, a ispred nje se nalaze iskopine stare crkve sv. Eufemije. Ako će vam biti lakše, preko puta se nalazi Galerija umjetnina.
– Crkvicu sv. Arnira podigao je Juraj Dalmatinac sa sarkofagom splitskog biskupa Rajnererija, odnosno Arnira, uz nekadašnju crkvu sv. Eufemije ženskog benediktinskog samostana. Nakon pretvaranja nekadašnjeg samostana u vojnu bolnicu za vrijeme francuske uprave, čitav je sklop degradiran, te je nakon oštećenja u Drugom svjetskom ratu većim dijelom uklonjen. Od nekadašnjeg samostana samo je crkva arheološki prezentirana u sklopu parka, kapela sv. Arnira i zvonik u današnjoj ulici kralja Tomislava – objašnjava nam Jelinović.
Ne smijemo zaboraviti da se u sklopu kvarta Grad nalazi i najpoznatiji splitski park Đardin, odnosno park Josipa Jurja Strossmayera. Kako je Đardin u nedavnoj prošlosti zbog neurednosti i zapostavljenosti bio poznat i po noćnim damama, nismo mogli izdržati a da ne pitamo Jelinovića ima li još dama kao prije u Đardinu. Kroz smijeh nam je odgovorio: “Pa evo, bili su nedavno Amerikanci, a pored naših, morali su čak uvoziti iz Srbije i Crne Gore dame koje su trebale zbrinuti mornare”. Kaže da će uvijek postojati prostitucija u svim lučkim gradovima, no da ni blizu nije kao i prije jer se Đardin preuređenjem i osvijetlio.
preuzeto sa dalmacijanews.hr