Početna Kaštela Kad je umro zadnji splitski primas – Kaštelanin koji se borio za...

Kad je umro zadnji splitski primas – Kaštelanin koji se borio za sjedinjenje Hrvatske?

1550
UDIO

Razdoblje 19. stoljeća bilo je doba nacionalnog „buđenja“. Dok su se rušila prijestolja, građanstvo je na velika vrata ulazilo u politički život zastupajući ideje građanske demokracije, ustavnosti i parlamentarizma, Međutim, zemlje u kojima će se tijekom tog „stoljeća nacija“ formirati i moderni hrvatski narod bile su krajem 18. st. politički rascjepkane. Tako je primjerice Dalmacija bila pod Mlečanima, dok su kontinentalnom unutrašnjošću vladali Habsburgovci.

Kraj 18. i 19. stoljeće kao period „buđenja naroda“ karakteriziralo je zanimanje za folklor, usmenu predaju i nacionalnu povijest pa su tada nastajali i prvi prikazi narodnih nošnji u Dalmaciji; odjeća pralje iz Kaštela 1847. („Lavandaja delle Castella“) – prva slijeva i izdvojeni prikaz krajnje desno iz 1846.

Zanimljivo je kako je upravo u tom ključnom periodu prijelaza 18./19. st. vrlo važnu ulogu u prvom pokušaju ujedinjenja nekadašnje mletačke Dalmacije s tadašnjim Hrvatsko-dalmatinsko-slavonskim Kraljevstvom imao jedan Kaštelanin. Naime, posljednji hrvatsko-dalmatinski primas prije 1828. i papinog ukidanja te drevne titule bio je Lelij iz obitelji Cipiko, rođen u Kaštel Starom 1721. godine. Obrazovanje je stekao u Trogiru i Italiji, a Pio VI. ga je 1784. imenovao splitskim nadbiskupom, nakon što je nakratko bio biskup Šibenika i Trogira.

Izgled južnog pročelja Koriolanovog kaštela u Kaštel Starom (rodnom mjestu primasa Lelija Cipika) početkom 20. stoljeća; model grba obitelji Cipiko (Muzej grada Kaštela) sa specifičnim štitom u obliku čela konjske glave – talijanski štit ili „testa di cavallo“ u heraldici (izvornik se nalazi na stupu u dvorištu kaštela)

Kad je u Veneciji bila svrgnuta tisućljetna aristokratska vlast, a Dalmacija dolazila pod habsburšku upravu, Lelij se zauzimao za sjedinjenje Dalmacije s ostatkom Hrvatskog Kraljevstva. Kako bi se sjedinjenje provelo što prije podupirao je veze sa zagrebačkim biskupom Vrhovcem, a 1798. uputio je i pismo caru Franji II. Međutim, ujedinjenje nije nikada bilo ostvareno, jer nije bilo u interesu bečkog dvora. Neostvarene želje, posljednji primas Cipiko umro je 24. ožujka 1807. i bio pokopan u splitskoj katedrali.

Mate Božić

 

O autoru:

magistar edukacije povijesti i filozofije, član Hrvatskog grboslovnog i zastavoslovnog društva te jedan od pokretača Udruge studenata povijesti „Toma Arhiđakon“ kao i historiografskog časopisa „Pleter“. Koordinator projekta arheološkog turizma „Regnum Croatorum“ pokrenutog s ciljem revalorizacije starohrvatskih arheoloških lokaliteta na širem splitskom području. Članke historiografske odnosno heraldičke tematike objavljuje u časopisima „Pleter“, „Gordogan“, „Grb i zastava“ te web portalima.