Od utemeljitelja svih sedam Kaštela u hrvatskim i europskim okvirima zasigurno je najpoznatiji trogirski plemić Koriolan Cipiko. Živio je u XV. stoljeću, a bio je prije svega humanist te ratnik, sudionik mletačke protuturske pomorske ekspedicije na Levantu i drugim krajevima istočnog Mediterana. Upravo od imutka stečenog tim „azijskim plijenom“ Koriolan je 1481. izgradio kaštel u svrhu zaštite tamošnjih seljaka od upada Osmanlija – kao jezgru današnjeg Kaštel Starog.
O tom vojnom pohodu u Veneciji je objavio memoare u kojima je ostavio zanimljiva opažanja o dalmatinskim gradovima (Budvi, Kotoru, Dubrovniku), kao i o dalmatinskim mornarima koji „nazdravljaju vinom pozivajući pjesmom drugove na piće“, što predstavlja najstariju vijest o hrvatskim narodnim pjesmama uopće.
Kao skrbnik trogirske katedrale surađivao je s kiparima i graditeljima Alešijem, Duknovićem i Nikolom Firentincem, a smatra se kako je Firentinca upravo Cipiko doveo u Trogir. Koriolan se također dopisivao i s poznatim talijanskim humanistom Markantonijem Sabellicom.
Uz tog Trogiranina veže se i jedan zagonetan reljef. Naime, neki smatraju kako je Koriolan dao izraditi prikaz Sabellicova lika te ga postavio na zid dvorišta svoje palače u Trogiru. Inače, humanist Markantonije Koriolanu je posvetio pjesničku poslanicu kojom ga je tješio zbog tragične smrti supruge Nikolete uslijed velikog požara koji je zahvatio Cipikov kaštel. Već 1493. – tj. u godini Koriolanove smrti, to utvrđeno zdanje bilo je obnovljeno, a 1507. opasano bedemom.
Mate Božić
O autoru:
magistar edukacije povijesti i filozofije, član Hrvatskog grboslovnog i zastavoslovnog društva te jedan od pokretača Udruge studenata povijesti „Toma Arhiđakon“ kao i historiografskog časopisa „Pleter“. Koordinator projekta arheološkog turizma „Regnum Croatorum“ pokrenutog s ciljem revalorizacije starohrvatskih arheoloških lokaliteta na širem splitskom području. Članke historiografske odnosno heraldičke tematike objavljuje u časopisima „Pleter“, „Gordogan“, „Grb i zastava“ te web portalima.