Početna Split Situacija oko Mall of Splita je više – kupus!

Situacija oko Mall of Splita je više – kupus!

904
UDIO

Kako je ono kazao gradonačelnik Ivo Baldasar, očekujte džumbus?! E pa, po dokumentima koje imamo u posjedu te nakon višetjednih razgovora sa raznim stranama, na ovaj ili onaj način uključenih u projekt izgradnje Mall of Split, “kupus” već odavno traje, a nažalost mogao bi i potrajati još neko vrijeme pa čak i nakon (željno očekivanog) otvaranja najvećeg trgovačkog centra na ovim prostorima…

Nećemo sad govoriti o “pretpovijesnim” mukama i postavljanju kamena temeljca još u prosincu 2011. godine, pauze od gotovo dvije godine, nećemo na ovom mjestu niti propitkivati činjenicu da je jedan objekt na trasi (koja uopće nije uvjet za uporabnu dozvolu!) prema križanju ZNG-a i Domovinskog rata otkupljen poodavno (navodno za tri milijuna, u stranoj valuti i uz kasnija razna opravdanja iako sumnja u hitnost te kupnje zbog rodbinske povezanosti jednog od direktora Mejaša Prvih s prodavateljem objekta ostaje) i odmah srušen pa je tako stajao uz najprometniji izlaz iz Bejruta, pardon Splita, već samo o događajima posljednje vrijeme.

Za početak, ipak mali podsjetnik.

Još u srpnju 2011. godine kao glavni izvođač je odabrana Stipić grupa, kojima se u jesen 2013. godine priključio Mucić & Co. Tada su radovi ubrzani te su tekli, više ili manje glatko, do početka ove godine. Problemi na relaciji izvođač – investitor pojavili su se i nešto ranije, no početkom 2015. godine eskaliraju: dok su iz Mucić & Co tvrdili kako ih investitor zakida za isplate po situacijama i ne odobrava već obavljene radove (za par postotaka razlike ne bi radili “frku”, govorili su nam iz te firme, ali u pitanju su bili puno veći iznosi), dotle su iz Mejaša Prvih odgovarali kako u biti oni plaćaju direktno podizvođačima, kako bi izbjegli situaciju da svoje firme-kooperante Mucić & Co ne “ošteti”, zadržavajući sredstva zbog vlastitih financijskih dubioza…

Potrajao je taj sukob nekoliko mjeseci, došlo je i do fizičkog obračuna ovog proljeća. Mucić & Co nisu htjeli napustiti gradilište, držeći da je u njihovom posjedu do okončanja radova (u pozadini je bio strah kako se neće moći naplatiti, ugovor je sklopljen po sistemu “ključ u ruke”, a u tom trenutku su sumnjali da će objekt dobiti uporabnu dozvolu), dok su investitori u konačnici podržani sudskom odlukom, koji tjedan kasnije “osvojili” gradilište. Tko je tu kome ostao dužan, tko će snositi troškove (bilo zbog produženih rokova do otvorenja, bilo zbog štete radi nepotrebno angažiranih strojeva, kranova, radnika) tek će se vidjeti u sudskim postupcima.

Krenuli smo iz ove točke u vremenu, iako smo mogli krenuti i u ljeto 2014. godine i sastanka predstavnika investitora te gradskih vlasti, no o tome malo kasnije… Sukob tadašnjeg glavnog izvođača i Mejaša Prvih pokazuje se bitnim ovih dana. Mall of Split trebao je biti otvoren 29. listopada pa 12. studenog, no na koncu je odgođeno – do daljnjega. Službeno priopćenje investitora glasi “kako bismo ovaj vrijedan projekt do kraja realizirali u skladu s važećim propisima i zakonima RH, otvorenje Centra odgađa se do trenutka kada svi potrebni dokumenti budu pribavljeni…”.

Problem oko otvaranja je dvojak

Iako o detaljima nitko nije htio govoriti, problem oko otvaranja je dvojak. S jedne strane Mejaše Prve ometa rješenje inspektora Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja. “Inspekcija je naredila investitoru da se u roku od 90 dana pristupna cesta uskladi sa zakonom. Svi radovi moraju biti obavljeni u suglasnosti s izdanom dozvolom ili pak investitor mora zatražiti novu dozvolu.” – priopćenje je iz ministarstva koje je napisano prije desetak dana te je “friško” stiglo investitoru. Potvrđeno nam je to i iz Mejaša Prvih, problem (s inspekcijom) ispao je oko rotora uz Mall of Split te pristupne ceste. Rotor je sužen za dva metra kako se ne bi nasipom (jer je rotor izdignut od susjednog zemljišta) potpuno zagradila Ulica Josipa Jovića i tako blokirala ta cesta od Auto Antonija prema Mejašima. “U pitanju su manja odstupanja, zatražene su izmjene i dopune građevinske i lokacijske dozvole u tom segmentu”, kazali su nam odgovorni, držeći kako će sve biti riješeno brzo.

Drugi problem je pak vezan uz tehnički pregled samog objekta i posljedično izdavanje uporabne dozvole. Službeno, iz Banovine su se tek dva dana prije zakazanog datuma otvaranja oglasili: “… do utorka, 10. studenog 2015. godine investitor još nije podnio zahtjev za izdavanjem uporabne dozvole… S obzirom na veličinu objekta tehnički pregled, koji je nužno obaviti prije izdavanja uporabne dozvole, ne može se odraditi u samo jedan dan, a u pregledu osim gradskih službi sudjeluju i druga javno pravna tijela nadležna za pojedina područja gradnje kojima se utvrđuje upotrebljivost građevine… Bez obzira na to što nastoji biti poželjna destinacija investitorima, Grad Split će vodeći računa o sigurnosti svojih građana i unatoč želji investitora da Centar što prije počne s radom, uvijek poštivati zakone i druge pozitivne propise u izdavanju dozvola i suglasnosti.” – kazali su iz Ured grada Splita.

Kaznene prijave iz Mejaša Prvih protiv Mucić & Co!

Postoji i još jedan mali, sitni problem u pozadini. Doznali smo naime i kako sve certifikate i službene dokumente za razne faze izgradnje te opremu (liftove, recimo) još uvijek drži Mucić & Co.! Bez njih investitor ne može pristupiti tehničkom pregledu, a zbog svega su podnijeli kaznenu prijavu!

Provjerili smo, doista se na Općinskom državnom odvjetništvu “provode izvidne radnje” na temelju kaznene prijave iz Mejaša Prvih protiv Mucić & Co, a zbog “sumnje u zlouporabu položaja i ovlasti”. Tužitelji istražuju jesu li građevinari, zadržavajući dokumente doveli Mejaše Prve u nepovoljan položaj u kojem trpe štetu. Ta kaznena prijava, doznajemo u splitskoj “palači pravde”, obrađivat će se neovisno od cijelog “imovinsko-pravnog” sukoba dvije tvrtke, no ovaj predmet prijeti značajnijem produljenju roka otvaranja.

Ucjena investitora

I dok na tužilaštvu rade slučaj po slučaj, dotle su u Banovini pokušavali sagledati cijelu sliku, gledajući s jednim okom zatvorenim doduše. Pa su na ljeto prošle godine pristali na svojevrsnu ucjenu investitora. Tada je, prema našim informacijama, postignut dogovor (jer su i gradonačelniku trebale dizalice, gradilišta i radna mjesta u Mall-u) po kojem su u Banovini prihvatili izbrisati svoju zabilježbu na česticu zemljišta na kojoj se nalazi sama građevina Mall of Split-a, uz uvjet da investitori odmah plate 23,6 milijuna kuna, drugu ratu komunalnih doprinosa koja se otezala još iz Kerumovog doba. Međutim, očigledno su se kasnije odgovorni u gradu “sjetili” da bi netko mogao postaviti pitanje o kamatama pa su tužili investitora.

Takvom potezu (onom o skidanju založnog prava sa čestice zemljišta), u slučaju koji je ekspresno došao pred Trgovački sud u Splitu, čudom se čudio i sudac Ivo Bakalić. “U sporazumu kažete da se potraživanje od 23 milijuna kuna odnosi na glavnicu, ali vraćate sredstva osiguranja i za eventualno potraživanje s osnova kamata ostajete potpuno nezaštićeni…” – komentirao je sudac.

Situacija postaje zanimljiva

Situacija se “pinkicu” komplicira oko tih zemljišta. Prema dokumentima u našem posjedu, Grad Split je sklopio ugovor s Mejašima Prvim. Ta firma je nastala Planom podjele Društva Mejaši d.o.o., u kojem su nastali i Mejaši Drugi pa sve do Mejaša Devetih, od prije 2010. godine. Sklopljeni su i ugovori o pravima služnosti između Mejaša Prvih i ostalih firmi, od dva do devet. E međutim, situacija postaje zanimljiva u trenutku kada ostale tvrtke podižu kredite kod Hypo banke na iznos od 30 milijuna eura, a jamče povrat nekretninama, upravo česticama zemljišta koje se nalaze oko samog centra! Onim zemljištem na kojem su sada pristupne ceste! A pravo zabilježbe nije uklonila štajaznam, Hypo banka. Unatoč najavama investitora od prije samo nekoliko mjeseci kako će “tu sitnicu, bez većih problema riješiti s Hypo bankom” koja se trebala “maknuti” iz teretovnice svih tih čestica.

Osim neriješenih tereta na zemljištu, prometnice za prilaz Mall of Split su i inače problematične. Zanimljivo da je prema prostornom planu cijeli projekt unutar obuhvata “Pojedinačni zahvat P26 – Križanje ulica ZNG i Domovinskog rata”. Tada je bio predviđen i posebni odvojak, tunel, kojim bi se iz Splita izlazilo prema Solinu te tako smanjile gužve. Međutim, izvedba se pokazala nemogućom, hrvatskim rječnikom – nije bilo novca.

Pokušalo se spasiti situaciju dodatnim semaforom u Vukovarskoj. Onim zbog kojeg, između ostalog, posljednjih tjedana prosvjeduju stanovnici Mejaša, tražeći izlaz i spoj s Domovinskog rata, što bi Ugovorom između Grada Splita i Mejaša Prvih odgovaralo (glava Prva, točka četiri) “ostvarivanju prometno funkcionalne cjeline”. A što s novim semaforom na Vukovarskoj? Dozvola je izdana uz izradu prometnog elaborata, u kojem pak u Poglavlju 4. (Prijedlog prometno-tehničkih mjera za povećanje propusne moći raskrižja i okolne prometne infrastrukture) uredno stoji kao “obavezna mjera prije otvaranja poslovno-stambene zone” treba ostvariti spoj s Domovinskog rata…
Nema nevinih, nema naivnih

U cijeloj situaciji nema nevinih, nema naivnih. Svatko od cijele plejade tvrtki i pojedinaca je u određenom trenutku, sve je jasnije, dogovarao nešto i ugovarao s “figom u džepu”, računajući na neki svoj prikriveni interes za kojeg drugi neće doznati. Zbog svih, stanovnika Mejaša ali i cijelog grada, vozača i pješaka, investitora koji će sigurno zbog kašnjenja snositi gubitke, izvođača i naplate njihovih radova, trgovaca i novozaposlenih, kupaca iznimno zainteresiranih za novu šoping meku, nadamo se da će se sve riješiti čim brže i bezbolnije.
Dobrim dijelom je u ovaj slučaj upućen u šef splitskog HDZ-a te gradski vijećnik (uskoro i saborski zastupnik) Petar Škorić koji je za naš portal komentirao trenutnu situaciju.

Škorić: Nebriga gradonačelnika može dovesti i do blokade gradskog proračuna!
“Gradonačelnik opet radi po svom, ne sluša struku, radi protiv interesa građana i proračun grada stavlja na bubanj! Zadaća i dužnost svakog gradonačelnika je zauzimanje za interese svojih građana i zaštita gradske imovine, dok gradonačelnik Splita Ivo Baldasar radi upravo suprotno, protiv imovine i protiv građana Splita!

I ranije smo upozoravali na nedosljednost i nedostatak praćenja i angažiranosti gradske uprave oko završetka izgradnje Mall of Split. U 2,5 godine nisu radili ništa, već su se pred same izbore sjetili kako bi bilo dobro otvoriti centar.
Mišljenja sam kako se najveća privatna investicija desetljeća o strane Grada trebala sustavno pratiti u svim fazama realizacije, a ne da se građani zbog nebrige gradonačelnika, dovedu u ovako katastrofalnu životnu situaciju, imati će „kolaps“ koji nisu tražili, a s kojom će se na žalost susretati svakog dana. Očito je kako se ovdje radi o još jednom primjeru nebrige na koju stalno upozoravamo!

Pored sve očitijeg problema oko nerješavanja pristupnih cesta prema centru, što će stvoriti prometni kaos u tom dijelu grada, također smo šokirani i potpunom nebrigom gradonačelnika za gradskom imovinom, koja u konačnosti može dovesti i do blokade gradskog proračuna.

Za nas je takvo ponašanje gradonačelnika nedopustivo!

Naime, posebno nam je nejasno zašto je gradonačelnik Baldasar skinuo ovrhu Grada Splita investitoru za neplaćeni komunalni doprinos i time ostao bez ikakvih instrumenata osiguranja gradske imovine, pa sada pripadajuće kamate na neuplaćeni komunalni doprinos mora dokazivati na sudu. To je direktno štetan čin usmjeren protiv interesa grada i zaštite gradske imovine!

Također, strahujemo da se slično ne dogodi i kod preuzimanja pristupnih prometnica od strane Grada Splita nakon njihova završetka, što je definirano osnovnim ugovorom između Grada i investitora, a nad kojim česticama je u međuvremenu pokrenuta ovrha Hypo banke na iznos od 30 milijuna eura.
Nadamo se da Grad kao pravni sljednik neće preuzeti na teret poreznih obveznika i građana Splita riješavanje i tog ovršnog duga s kojim Grad Split ne bi trebao imati apsolutno nikakve veze, tj. ceste bi trebao preuzeti dovršene i sa pratećom infrastrukturom te slobodne od stvari i drugih prava.

Ukratko, dok se ne riješi isplata ovršenika prema Hypo banci, ne bi se smjele niti preuzimati prometnice! U protivnom to bi moglo dovesti do blokade gradskog proračuna i svih investicija.

Zabrinuti smo i zbog skrivanja prometne analize, koja predviđa uz semafor iz Vukovarske otvorenje četverotračne prometnice sa spojem na ulicu Zbora narodne garde (nastavak Domovinskog rata), dok djelomično otvaranje pristupnih cesta prema Centru vodi u prometni kaos.

Strahujemo za razvoj i budućnost Grada Splita čiji gradonačelnik svojim postupcima, na žalost, pokazuje potpunu nebrigu za svoje sugrađane, ignorira mišljenje struke i ne štiti gradsku imovinu.

Na žalost, od gradonačelnika Baldasara imamo samo njegovu uzastopnu samovolju, no pitamo se za koga i za čije interese…” – kaže Škorić.

preuzeto sa dalmacijanews.hr