Igrom povijesne sudbine, srbijanska – a potom i jugoslavenska – vladarska dinastija Karađorđevića ostavila je svoj trag i u Kaštelima. Procesom ujedinjenja „Južnih Slavena“, koji je do vrhunca došao uoči i tijekom I. svjetskog rata, ta je obitelj 1918. godine zasjela na kraljevski tron zemalja „od Vardara pa do Triglava“, uključujući i Dalmaciju. Tako su, isprva kao vladari Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, a potom (od 1929.) Kraljevine Jugoslavije, Karađorđevići jedno ljeto svoju rezidenciju imali u Kambelovcu.
Riječ je o svima poznatoj „Baletnoj školi“, izgrađenoj 1911., koju je obitelj Cambi jedno ljeto iznajmila vladajućim Karađorđevićima. U istom zdanju se 1950. otvara baletni studio Ane Roje i Oskara Harmoša (po kojem je nedavno obnovljena vila i dobila svoje ime). Međutim, ne podsjeća samo „Baletna škola“ na kaštelansko međuratno doba Karađorđevića, nego i jedan gotovo nepoznat, ali zanimljiv spomenik.*
Naime, kako čitamo u beogradskom listu „Vreme“, po nalogu kralja Aleksandra I. Karađorđevića u Kaštel-Novom je zadnjeg tjedna veljače 1926. godine podignut novi nadgrobni spomenik od bračkog mramora Kaštelaninu Ivi Ćipiku. Taj pisac i pripovjedač rodio se 1867. u Novom. Nakon školovanja (u Kaštelima, Sinju, Splitu, Križevcima) te službovanja godine 1911. posjećuje rimsku Međunarodnu umjetničku izložbu (s I. Meštrovićem), a uskoro potom iz Kaštela odlazi u Srbiju.
Kao dopisnik beogradskog lista izvještavao je iz Bosne, Makedonije i Kosova, a nakon izbijanja I. svjetskog rata iz Istanbula dolazi u Niš i postaje državljanin Srbije, za što su ga austro-ugarske vlasti proglasile veleizdajnikom. Idućih godina je bio ratni izvjestitelj, a nakon 1918. radi u beogradskom ministarstvu i prijateljuje s regentom te kraljem Aleksandrom. Ćipiko se naposljetku u rodni kraj vratio pred smrt, u ljeto 1923. godine.
*Jeste li znali? – Kako je u Splitu nekad postojao spomen dinastiji Karađorđevića…
Između dva svjetska rata dinastiji Karađorđevića spomenici su bili podignuti u nizu hrvatskih mjesta: Dardi, Dubrovniku, Varaždinu, Sušaku, Novoj Gradiški, Otočcu, Sisku, Vukovaru…, ali i Splitu 1921. godine:
Mate Božić
O autoru:
magistar edukacije povijesti i filozofije, član Hrvatskog grboslovnog i zastavoslovnog društva te jedan od pokretača Udruge studenata povijesti „Toma Arhiđakon“ kao i historiografskog časopisa „Pleter“. Koordinator projekta arheološkog turizma „Regnum Croatorum“ pokrenutog s ciljem revalorizacije starohrvatskih arheoloških lokaliteta na širem splitskom području. (Ko)autor monografija, studija i članaka historiografsko-heraldičke tematike u zbornicima, časopisima i web kolumnama.