Početna Kaštela Krije li se u Kaštelima najstariji lik kneza Trpimira?

Krije li se u Kaštelima najstariji lik kneza Trpimira?

1711
UDIO

Kaštela već tradicionalno početkom ožujka obilježavaju Dan grada, prisjećajući se različitim manifestacijama događaja iz sredine 9. stoljeća, kada je knez Trpimir kraj crkve Sv. Marte u Bijaćima izdao povelju u kojoj se po prvi put spominje hrvatsko ime. Tom je ispravom vladar (zauzvrat za zajam) splitskom biskupu Petru potvrdio posjede te darovao kaštelansku crkvu Sv. Jurja na Putalju, uključujući i pravo ubiranja desetine na kliškom posjedu – gdje je također bio vladarski dvorac Trpimirovića.

Prvi spomeni hrvatskog imena u cijeloj Europi nastali su u Kaštelanskom polju: na dvoru Trpimirovića u Bijaćima 4. ožujka 852. izdana je povelja kneza Trpimira u kojoj se spominje ‘REGNUM CROATORUM’, dok je na arhitravu oltarne pregrade bijaćke crkve Sv. Marije početkom 9. st. uklesano: „…atorum et iup…“ što se tumači kao: „(Croat)orum et iup(anus)“; Crkva Sv. Jurja na Putalju i arheološko nalazište

Nedavno se u javnosti povela rasprava treba li na kliškoj tvrđavi postaviti spomenik sv. Margareti Ugarskoj iz roda ugarsko-hrvatskih vladara Arpadovića, budući da je prema nekim tumačenjima upravo Klis bio mjesto rođenja osme kćeri kralja Bele IV. No, s obzirom na to pitanje treba istaknuti da su, kako Bijaći tako i Klis, bila prvenstveno sijela hrvatsko-dalmatinske dinastije koju je, kako se smatra, utemeljio upravo knez Trpimir, a njemu odgovarajući spomen nemaju ni Klis, niti Kaštela, kao i cijela Hrvatska, pa čak ni u obliku poštanske marke!

Na ilustraciji kneza Trpimira (“Tirpimiro”) iz posljednje četvrtine 18. st. (Muzej grada Varaždina) vladar je prikazan sa žezlom i okrunjen krunom kneževskog ranga, vrlo slično prikazu Trpimira iz prve polovice 20. st. (“Znameniti i zaslužni Hrvati: te pomena vrijedna lica u hrvatskoj povijesti od 925. – 1925.“); U dokumentarno-igranom serijalu „Hrvatski kraljevi“ (prikazanom 2011.) lik kneza Trpimira utjelovio je Boško Vladović (dolje desno)

Ipak, neki podatci upućuju kako je (tisuću godina prije nego li je u mađarskoj Budimpešti podignut Trg heroja s kipovima ranosrednjovjekovnih mađarskih vođa Arpada, Stjepana, Ladislava…) u Kaštelima postojao prikaz kneza Trpimira. Naime, F. C. Arens 1940. piše kako su u jednom kodeksu koji navodno potječe iz Italije (a sredinom prošloga stoljeća nalazio se u Londonu), sačuvani zapisi prokuratora splitske nadbiskupije s početka 10. stoljeća o troškovima za neke „slikarske“ radove u crkvi Sv. Jurja na Putalju koji uključuju i „obnovu slike kralja Trpimira (Trepimero) na stari ravenski način“.

Ranosrednjovjekovni prikazi vladara na tlu Hrvatske: reljef iz splitske krstionice Sv. Ivana i freska iz crkve Sv. Mihajla kod Stona – oba vladarska lika nose karakterističnu krunu koja po svom obliku pripada franačkom tipu krune

Zanimljivo je kako su, prema tom izvoru, u istoj crkvi bili i prikazi drugih vladara (pretpostavlja se Mislava i Muncimira te budućeg kralja Tomislava*), što bi značilo kako su najstariji vladarski likovi u cijelom „slavenskom svijetu“ zabilježeni upravo kod Hrvata!

Mogući ostatci najstarijih prikaza hrvatskih vladara? – ulomci fresaka s točkicama (biserjem) i ukrasima na odjeći, tj. draperiji, pronađeni prilikom arheoloških istraživanja lokaliteta crkve Sv. Jurja na Putalju u Kaštelima (M. Palčok, „O putaljskim freskama“, 2020.)

*JESTE LI ZNALI? – kako je nastao konjanički kip kralja Tomislava…

Robert Frangeš Mihanović, autor monumentalnog spomenika kralju Tomislavu u Zagrebu, modelirao je glavu najpoznatnijeg hrvatskog vladara upravo prema vlastitom profilu!

“Kralj Tomislav”; djelo kipara Roberta Frangeša Mihanovića (1872.–1940.) i umjetnikov profil (dolje desno). Ideja o podizanju spomenika nastala je 1925. povodom obilježavanja tisućugodišnjice Hrvatskog Kraljevstva. Izrađivan je od 1928., a dovršen 1934./1938. godine

Mate Božić

O autoru:

magistar edukacije povijesti i filozofije, član Hrvatskog grboslovnog i zastavoslovnog društva te jedan od pokretača Udruge studenata povijesti „Toma Arhiđakon“ kao i historiografskog časopisa „Pleter“. Koordinator projekta arheološkog turizma „Regnum Croatorum“ pokrenutog s ciljem revalorizacije starohrvatskih arheoloških lokaliteta na širem splitskom području. (Ko)autor monografija, studija i članaka historiografsko-heraldičke tematike u zbornicima, časopisima i web kolumnama.