Početna Kaštela Koji to svetac uspijeva “spojiti” svih sedam Kaštela!?

Koji to svetac uspijeva “spojiti” svih sedam Kaštela!?

809
UDIO

Kaštela, jedinstvena u svojoj različitosti na prostoru smještenom od Solina do Trogira, obogaćenom tisućljetnom kulturno-povijesnom baštinom i stiješnjenom između padina brdovitog zaleđa i mora. Stoljećima razdijeljena na dva područja: Dilat i Podmorje, odnosno splitsku i trogirsku “sferu utjecaja” nad zapadnim dijelom nekadašnjeg salonitanskog agera – Kaštelanskim poljem. “Jedan grad, sedan mista, sve nas spaja ljubav ista!” – kako stoji na muralu u Sućurcu, na istočnim vratima Kaštela.

Papa Ivan Pavao II. u splitskoj katedrali 4. listopada 1998. godine s tadašnjim nadbiskupom Antom Jurićem; Mnoštvo koje je toga dana dočekalo papu na Žnjanu (izvor: Slobodna Dalmacija)

Međutim, mora se priznati kako je navedena izreka u priličnoj suprotnosti s granicama koje su stoljećima neprestano dijelile Kaštela i Kaštelane po različitim pravcima, a dijele ih i danas. No, kako kažu stihovi jedne duhovne skladbe (koja izražava nadu) – “Ima jedna duga cesta…”,  pa kada mi morali birati dan “kaštelanskog  jedinstva” možda bi se odlučili za jedan spomendan – blaženog Ivana Pavla II. (22. listopada), kao i za jednu “dugu (kaštelansku) cestu” –  Ivana Pavla II., nazvanu njemu u čast!

Biblijski prizori vjernika na obalama Žnjana i na Gospinom otoku u Solinu prilikom dolaska pape Ivana Pavla II. u Kaštela, Split i Solin (izvor: Slobodna Dalmacija)

Današnji datum, kada je papa Ivan Pavao II. 1978. održao prvu svetu misu, njegov nasljednik Benedikt XVI. izabrao je kao dan njegovog spomendana-blagdana kao blaženika (2011.), dok ga je aktualni papa Franjo 2014. proglasio svetim. U svetištu Gospe Stomorije u Novom je u čast dolaska tog “hodočasnika mira” u Kaštela, Split i Solin početkom listopada 1998. već iste godine utemeljen Biblijski vrt, u kojem je svoje mjesto našla i “Papina maslina” tj. sadnica koju je “slavenski papa” (rođen u Poljskoj 1920.) blagoslovio prilikom mise na splitskom Žnjanu.

Papa tijekom svete mise na Žnjanu kada je blagoslovio sadnicu masline koja se danas nalazi u Biblijskom vrtu svetišta Gospe Stomorije u Kaštel-Novom (desno)

Njegove zasluge za mir u Hrvatskoj su nemjerljive: pod vodstvom Ivana Pavla II. Vatikan je zagovarao međunarodno priznanje Hrvatske i službeno je priznao 13. siječnja 1992., dok je blagdan Male Gospe 8. rujna 1991. godine proglasio svjetskim danom molitve za mir u Hrvatskoj. Hrvatsku je posjetio čak tri puta: 1994., 1998. i 2003. godine, a čak petoro Hrvatica i Hrvata je proglasio svetim i blaženim. Naposljetku, svih sedam Kaštela imalo je čast također biti dio puta tog “hodočasnika mira”!

Video isječak – oproštaj pape Ivana Pavla II. u Kaštelima (danas zračna luka Sveti Jeronim), 4. listopada 1998. godine

 

Mate Božić je autor i povjesničar: sudjelovao u pokretanju filozofsko-teološkog časopisa „Odraz“ i historiografskog časopisa „Pleter“, kao i Udruge studenata povijesti „Toma Arhiđakon“. Član Hrvatskog grboslovnog i zastavoslovnog društva te Hrvatskog filozofskog društva. Koordinator je projekta arheološkog turizma „Regnum Croatorum“ te (ko)autor sveučilišnog udžbenika iz heraldike, niza znanstvenih studija i članaka historiografsko-heraldičke tematike objavljivanih u zbornicima, magazinima i časopisima te kolumni web-portala, uključujući i Kastela.com