Pod dojmom ovogodišnjih toplinskih udara teško je zamisliti kako su relativno nedavno u Dalmaciji vladale znatno niže temperature, u tolikoj mjeri da se tijekom prve polovice 14. st. govori o početku „malog ledenog doba“, a sredinom 19. stoljeća o kraju trenda tog zahladnjenja. Riječ je o periodu značajnog pada prosječne temperature na sjevernoj polutci kojeg su označavale i ekstremne vremenske pojave poput studeni, obilnih kiša i dugotrajnih sušnih razdoblja.
Povjesničar K. Kužić ističe da je ranonovovjekovno područje Kaštela bilo „strahovito osjetljivo na sve meteorološke nepogode koje su oštećivale temeljne kulture: vinovu lozu, masline i smokve“. Tako je tijekom siječnja 1549. zabilježeno smrzavanje ušiju, noseva i prstiju, zaleđivanje vina te stradavanje maslina i smokava. No, klimatskim neprilikama uskoro se pridružila i osmanlijska opasnost. Zanimljivo, sreća u nesreći je bilo to što je zahladnjenje početkom 16. st. zapravo spasilo Kaštela od Turaka!
Naime, kada su se u veljači 1501. u blizini Sinja okupile Osmanlije (2 000 konjanika), u planu im je bilo prodrijeti upravo na područje između Trogira i Splita. No, uslijed dugotrajne studeni i velikih nanosa snijega u Sinju i na prijevojima u zaleđu Kaštela (oko Klisa i Labina), Turci su se vratili na toplo i sigurno – u Bosnu. Teško je zamisliti što bi ovaj upad značio za sudbinu novonastalih Kaštela, budući su se kaštelanske obrambene utvrde tada tek počele graditi.
Također, kada su domaći ratnici, između ostalih i Kaštelani, pod vodstvom Mlečanina providura Leonarda Foscola 1648., konačno oslobodili Klis od Turaka, upravo su snijeg i zimske niske temperature (kada je opsada tvrđave započela) spriječile slanje osmanlijskih pojačanja preko planinskih prijevoja Dinare i Kamešnice.
JESTE LI ZNALI? – Kako je na širem splitskom području najviša temperatura do sada izmjerena u Kaštelima…
Prema podatcima DHMZ-a u Kaštel-Štafiliću je 2. kolovoza 2017. izmjerena najviša temperatura u srednjoj Dalmaciji (i peta najviša temperatura u Hrvatskoj uopće od početka mjerenja) od 42,2 °C, dok je iste godine zabilježena i najbolja kaštelanska turistička sezona u prethodna tri desetljeća!
Mate Božić
O autoru:
magistar edukacije povijesti i filozofije, član Hrvatskog grboslovnog i zastavoslovnog društva te jedan od pokretača Udruge studenata povijesti „Toma Arhiđakon“ kao i historiografskog časopisa „Pleter“. Koordinator projekta arheološkog turizma „Regnum Croatorum“ pokrenutog s ciljem revalorizacije starohrvatskih arheoloških lokaliteta na širem splitskom području. (Ko)autor monografija, studija i članaka historiografsko-heraldičke tematike u zbornicima, časopisima i web kolumnama.