Aktualnih četvrt stoljeća održavanja kaštelanskog festivala „Večeri dalmatinske pisme“, kojem je od 1999. godine domaćin Kambelovac prilika je za spomen jedne još „duže“ kaštelanske glazbene godišnjice – čak 120 godina od prvog javnog nastupa pjevačkog zbora „Bijaćka vila“, osnovanog 1903. (kao pjevačko-tamburaški zbor „Bihačka vila“)! Međutim, kao što i ime zbora govori (prema starohrvatskom vladarskom lokalitetu Bijaći odnosno „Bihaći“), glazba je u Kaštelima tada bila i nešto više od tek glasa ili instrumenta…

Tako je osnivanje prvih kaštelanskih glazbenih društava, uz umjetničku, imalo i svoju društveno-političku dimenziju. Naime, upravo tijekom perioda „buđenja“ nacionalne svijesti u Dalmaciji i uključenja širih društvenih slojeva u politički život – točnije (prema predaji) daleke 1852. godine, datira i utemeljenje „Narodne kaštelanske glazbe“ u Donjim Kaštelima. To je društvo većinom okupljalo ribare i težake, a povijesni izvori bilježe njihove javne nastupe tek nakon 1860. godine.

Tako se se uz sve raznovrsniji glazbeni život (druge glazbene družine, crkvene pjevačke zborove) razvijali i ostali društveni segmenti: godine 1860. u Kaštelima je uvedena javna rasvjeta (ferali na petrolej); 1861. utemeljena je Hrvatska čitaonica u Novom, a 1864. u Starom; 1865. pobjeda narodnjaka na općinskim izborima; oko 1872., također u Starom, osnovan je poštanski ured, gdje je 1875. izgrađena i željeznička postaja (do tada se promet odvijao parobrodima i kočijama).

Istodobno, upravu „Bijaćke vile“ činili su istaknuti kaštelanski rodoljubi i posjednici (D. Katalinić, G. Radunić, B. Poparić, J. Rotondo), pa nije čudno što je dinamičnost djelovanja toga društva bila izuzetna: održavanje društvenih plesova, koncerata, dramskih predstava; izradba znački i barjaka društva; nabavka glasovira iz Beča, uz nastupe u susjednim mjestima i gradovima: Šibeniku, Trogiru, Splitu, Omišu, Sinju… „Bijaćku vilu“ su do početka II. svjetskog rata slijedili i „Hrvatsko pjevačko društvo Tomislav“ te „Seljačka sloga“, ali i puhački („Glazbarski sklad“, „Petar Svačić“, „Bijač“) te tamburaški orkestri!
Izvedba pjesme „Podno Klisa…“ pjevačkog društva „Bijaćka vila“ u okviru emisije „Prijatelji glazbe“ – o donjokaštelanskim glazbenim društvima, koju je tadašnji TV Zagreb (danas HTV) snimio 1983. godine u Kaštel-Starom
Mate Božić
O autoru:
Mate Božić je autor i povjesničar: sudjelovao u pokretanju filozofsko-teološkog časopisa „Odraz“ i historiografskog časopisa „Pleter“, kao i Udruge studenata povijesti „Toma Arhiđakon“. Koordinator je projekta arheološkog turizma „Regnum Croatorum“ te (ko)autor sveučilišnog udžbenika iz heraldike, niza znanstvenih studija i članaka historiografsko-heraldičke tematike. Saznanja prezentira u okviru Škole heraldike i Male škole filozofije (povremeno održavane u Klisu i Solinu) te u kolumnama na web-portalima, uključujući i Kastela.com.