Godine 839., možda i na obalama Kaštelanskog zaljeva tj. u današnjem Vranjicu, hrvatski knez Mislav sklopio je s Mlečanima mir „kraj dvorca/sela („curtem“) Sv. Martina“, dok je dan nakon današnjeg spomendana svetog Martina – 12. studenoga 1991., upravo kako bi u ratom zahvaćenu Hrvatsku donijela mir, bila osnovana 141. brigada Hrvatske vojske! Tu su ratnu postrojbu prilikom njenog osnutka činili Kaštelani i Splićani, točnije Prvi splitski dragovoljački bataljun te dragovoljci s područja Kaštela.
Tako su se prema povjesnici postrojbe od ukupno četiri bojne, u 2. bojni brigade našli „dragovoljci odreda TO i NZ s područja općine Kaštela organizirani u 2. (kaštelanski) bataljun, od kojega nastaje 2. bojna“. To je bio početak ratnog puta ove zaslužne jedinice koji je uključivao operacije na području: Južnog bojišta (Ston-Neretva), drniškog i istočno-slavonskog ratišta, zadarskog zaleđa, dok su dijelovi brigade sudjelovali i u oslobađanju Miljevaca u ljeto 1992. te brane Peruća početkom 1993. godine.
Tadašnji načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske – Janko Bobetko pohvalio je borbenu spremnost ove splitsko-kaštelanske brigade na zadarskom bojištu, te je istaknuo kao „jednu od najboljih pričuvnih postrojba Hrvatske vojske“. No, prava kušnja za ovu postrojbu doći će tek nakon oslobodilačke operacije „Oluja“. Naime, u pozadini tek oslobođenog Knina – na području Grahova, okupljene srpske postrojbe izvele su 12.-13. kolovoza 1995. godine opasni protuudar!
Kako bi zauzele prijevoj Derale i krenule prema Livnu i Kninu, u tome su sudjelovale srpske postrojbe iz Podrinja: Druga drinska pješačka brigada, 65. zaštitni puk, kao i 10. diverzantski odred – zloglasan po zločinima počinjenim tog ljeta u Srebrenici. No, unatoč gubitku čak 15 svojih pripadnika i ranjavanjima mnogih 141. brigada je izdržala i ovu kušnju. Velikosrpski snovi su zaustavljanjem ovog pokušaja, nakon oslobađanja Knina, doživjeli još jedan udarac, a Hrvatska došla na još jedan korak bliže miru. Hrabrim Kaštelanima i Splićanima hvala na tome!
„Na brdima pod Dinarom vodio se ljuti boj, pričat će se cijelom domovinom o sto četrdeset prvoj…“: riječi su himne 141. brigade koju je napisao književnik i skladatelj Ante Nadomir Tadić Šutra, poznat po oživljavanju lika kralja Dmitra Zvonimira prilikom već tradicionalnog uprizorenja Zvonimirove krunidbe u Solinu 8. listopada
Mate Božić je autor i povjesničar: sudjelovao u pokretanju filozofsko-teološkog časopisa „Odraz“ i historiografskog časopisa „Pleter“, kao i Udruge studenata povijesti „Toma Arhiđakon“. Član Hrvatskog grboslovnog i zastavoslovnog društva te Hrvatskog filozofskog društva. Koordinator je projekta arheološkog turizma „Regnum Croatorum“ te (ko)autor sveučilišnog udžbenika iz heraldike, niza znanstvenih studija i članaka historiografsko-heraldičke tematike objavljivanih u zbornicima, magazinima i časopisima te kolumni web-portala, uključujući i Kastela.com