Početna Kaštela Tko je bio prvi Kaštelanin na Olimpijskim igrama?

Tko je bio prvi Kaštelanin na Olimpijskim igrama?

590
UDIO

Dok se sa sutrašnjim danom nestrpljivo iščekuje nastup Kaštelanke koja je uspjela izboriti nastup na ovogodišnjoj Olimpijadi – mlade Katarine Krišto (judo – u kategoriji do 63 kg), vrijedi se prisjetiti i nastupa prvog olimpijca uopće koji je potekao iz Kaštela. Naime, riječ je o „morskom čoviku“ iz Kaštel-Lukšića, Veljku Rogošiću. Tako je ostalo zapisano da je legendarni Veljko sudjelovao na Olimpijskim igrama u Rimu davne 1960., a potom i Tokiju 1964. godine – tj. upravo prije šest desetljeća.

Lik Veljka Rogošića na plakatu za nagradni natječaj bezalkoholnog pića Pipi; Na svečanom dočeku u Splitu 1974. nakon preplivane dionice Hvar – Split (43 kilometra). Legendarni „morski čovik“ bio je inspiracija za niz ostvarenja, između ostalih knjige i istoimenog dokumentarca „Jači od mora“ te radio-drame „Maratonac“

Međutim, u oba slučaja Kaštelanin se nije uspio kvalificirati u finale. Zanimljivo je kako je Rogošić (na službenoj web-stranici) opisao razlog svog tadašnjeg neuspjeha: „Sudionik dviju olimpijada, Rim 1960. i Tokyo 1964. godine. Po svjetskoj rang-listi morao je biti finalista da je imao trenera. Bio je na tim olimpijadama prepušten sam sebi, i to je uzrok neuspjeha.“ Zato je, umjesto na Olimpijskim, odličja osvajao na Mediteranskim igrama 1963. u Napulju –  srebro i broncu, a čak dvije zlatne medalje pripale su mu na Balkanskim igrama!

„Veljko od mora“, dokumentarni film o Veljku Rogošiću nastao u produkciji Hrvatske radiotelevizije 2023. godine

No, plivačka discpilina po kojoj je Rogošić osobito poznat su plivački maratoni. Primjerice, preplivao je 54 km između Visa i Splita (1975.), 1000 km od Savudrije do Prevlake (etapno), 171 km od Tunisa do Sicilije. Naposljetku, Veljko Rogošić je bio prvi Hrvat koji je preplivao La Manche (2004.), ali i „spojio“ dvije obale Jadrana* – preplivavši Jadransko more na pravcu od Grada na istočnoj do Ricciona na zapadnoj obali (225 km). Tim je pothvatom Kaštelanin čak postavio i novi Guinnessov rekord!

Dok je Veljko Rogošić Jadransko more početkom 21. stoljeća preplivao sjevernijim pravcem, istočnojadranski Hrvati su krajem 15. i početkom 16. stoljeća do Molisa pristigli južnijom rutom, vjerojatno preplovivši od ušća Neretve preko Lastova, Palagruže i Tremita, sve do Termolija na zapadnoj obali Jadrana

*JESTE LI ZNALI? – Da su se Hrvati, preplovivši Jadran, u Italiji naselili već u 10. stoljeću…

Kako bilježe povijesni podatci izvjesni „Sueripolo“ (Svetipolk?) je kao vođa „Slavena“ oko 970. godine u ime cara Otona I. s poluotoka Gargana istjerao Saracene (Arape) i tu osnovao dvije naseobine, današnji grad Peschici te mjesto Vico del Gargano. Petsto godina poslije, novi val Hrvata s istočne obale Jadrana je, bježeći pred prijetnjom Osmanlija, morskim putem stigao do Gargana, ali i preplavio obale sjevernijeg Molisa. No, dok su hrvatska naselja na Garganu zamrla, u Molisu još i danas postoje: Filič, Kruč, Mundimitar, Tavela…

 

Glasoviti molizanski Hrvat – Nicola Neri (rođen 1761. u Kruču), bio je profesor Sveučilišta u Napulju, te je kao republikanski borac, prigodom restauracije Burbonaca u Napulju 1799., poručio pred smaknuće sunarodnjacima “Nemojte zabit (tj. zaboraviti) naš lipi jezik”; Neriju je 3. prosinca 1999. u Kruču podignuta spomen-ploča, dok tamošnja osnovna škola nosi njegovo ime

 


Mate Božić je autor i povjesničar: sudjelovao u pokretanju filozofsko-teološkog časopisa „Odraz“ i historiografskog časopisa „Pleter“, kao i Udruge studenata povijesti „Toma Arhiđakon“. Član Hrvatskog grboslovnog i zastavoslovnog društva te Hrvatskog filozofskog društva. Koordinator je projekta arheološkog turizma „Regnum Croatorum“ te (ko)autor sveučilišnog udžbenika iz heraldike, niza znanstvenih studija i članaka historiografsko-heraldičke tematike objavljivanih u zbornicima, magazinima i časopisima te kolumni web-portala, uključujući i Kastela.com